26.1 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Berker Pakna Yazdı: “Ya ‘Mehmet Akif’siniz, ya da Necip Fazıl”

Dün İstiklal Marşı’nın kabulünün yıl dönümüydü. Bu vesileyle çok sayıda siyasi ve bizler gibi normal vatandaş paylaşımlarda bulundu. Paylaşımların temelinde Akif’in o meşhur sözü vardı: “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.”

Peki Akif bu cümleyi hangi şartlarda kurmuştu? Ya da soruyu şöyle soralım Akif neden Milli Marş yazmıştı? 700 senelik Osmanlı çınarı o veya bu sebeple yıkılmış. Sevr paçavrası Türk Milleti’ne dayatılmaya çalışılıyor. Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş durumda. Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde toplanan milli birlikler Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, düşmana karşı büyük bir karşı duruşa girişmişlerdi.

Maalesef varlığının hiçbir anında esareti kabul etmeyen Türk Milleti’nin içinden bazı kesimler ise kurtuluşu İngiliz ve ABD mandasında görüyordu. Ve yine maalesef bazı islamcı kesimlerde kurtuluş aşkıyla vatan için savaşan o şanlı insanlara gavur, din elden gidecek şeklinde saçma sapan yaklaşımlarda bulunuyorlardı. İşte tam bu sırada büyük deha Mustafa Kemal yine devreye girerek üstad Mehmet Akif’e gel ve camilerden halka İstiklal Mücadelesi’nin özünü anlat dedi. Seve seve geldi Akif, köy köy, kasaba kasaba dolaşarak milli mücadelenin ruhunu anlattı çok da faydalı oldu.

Milli Mücadelenin en hararetli günlerinde İstiklal Marşı ihtiyacı doğdu Akif yine devreye girdi. Her ne kadar ödüllü bir yarışmayı kabul etmese de sonucunda yoksullara bağışlanmak kaydıyla yarışmaya girdi ve o muhteşem marşı kaleme aldı. Korkma diye başladı ve İstiklal diye bitirdi. Aslında bir milleti en iyi şekilde özetleyen iki kelime buydu. Türk milleti istiklaline düşkün korkmayan bir milletti. Eline sağlık üstad Akif. Kalemine sağlık üstad Akif.

Peki ya bugün şairi azam falan denilen Necip Fazıl’a ne demeli, Cumhuriyetin verdiği bursla yurt dışına okumaya gönderilen verilen paraları kumar masalarında yediği için bursu kesilip yurda geri dönen Seyid Ahmet Arsavi’yle tanıştıktan sonra kendine bir de ‘Mistik’ şair ünvanı ekleyen her devrin adamı Necip Fazıl. Menderes’ten aldığı maaşla dergi çıkaran, Menders’ten önce CHP Genel Sekreteri’nin bahçesini çapalamak bile onurdur diyecek kadar her devrin adamı Necip Fazıl.

Akif’in Çanakkale Şehitleri’ne şiirinde yaptığı Bedr’in aslanları benzetmesine dil uzatacak üstad Akif’e aciz diyebilecek kadar (bana göre) şiirden anlamayan bir şair Necip Fazıl.

Akif demek istiklal, Fazıl demek kaba göre şekil almak demektir.
Akif demek korkmamak, Fazıl demek kimin eli güçlüyse onun yanında durmak demektir.
Akif demek Türk demek, Fazıl demek emperyalizm demektir.
Akif demek inkılap, Fazıl demek durağanlık demektir.

O yüzden dostlar ya Akif’sinizdir… Ya Necip Fazıl… İkisi aynı anda olmaz. Mümkün değil… Şık durmaz, eğreti durur, kalıba oturmaz…

İyiki Akif var ve ben iyiki Akifçiyim…

İlgili Haberler

Türk Sağlık Sen ve Türk Diyanet Vakıf Sen Heyeti, MHP İlçe Başkanı Numan Terzi’yi Ziyaret Etti

Haberci Editör

ALKOD’tan “Syedra Antik Kenti” Çağrısı

Haberci Editör

Çavuşoğlu: “Avrasya en stratejik bölgelerden biri”

Haberci Alanya

Yorum Yap