26.1 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Fikri Berker Pakna Yazdı: “TİYATRO”

Fikri Berker Pakna Yazdı: “TİYATRO”

Alanya’da geçtiğimiz hafta bir tiyatro festivali gerçekleşti. Muhteşem bir düşünce, harika bir girişim. Emeği geçenleri tebrik ederim demek isterdim amaaaa maalesef ben yine o her şeye çomak sokan yapımla bu festivale de bir kaç eleştiri de bulunmak istiyorum.

Öncelikle tiyatro sanatı halk için yapılır. Halka bir şeyler vermek üzerine bir yapıdadır. Ama maalesef bizim tiyatro festivali biraz halktan kopuk gerçekleşti maalesef. Açılış korteji ve açılış oyunu olan Memleket Saat Ayarı dışındaki tüm etkinliklerin hemen hepsi İncekum Orman Kampı’nda gerçekleşti.

Mesela benim çok sevdiğim oyunculardan olan Orhan Aydın festival kapsamında söyleşi yapmak için Alanya’daydı. Kendisinin sohbet programı da İncekum Orman Kampı’nda gerçekleşti hem de saat kaçta biliyor musunuz gece yarısı 12’de. Ben hayatımda böyle anlamsız bir şey görmedim.

Resmen Orhan Aydın’ı kimse dinlemesin diye ayarlanmış bir yer. İmcekum zaten şehre oldukça uzak bir de saat çok geç olunca katılmak mümkün olmuyor. Bu program yapılırken ne amaçlandı ne hedeflendi bilmiyorum ama eğer bu festival sürekli olacaksa bu saçma yaklaşımdan derhal vazgeçilmeli.

Sanatçılar Alanya’nın içinde halkın rahatça ulaşabileceği yerlerde vatandaşlarla buluşturulmalı. Eğer salon veya yer sıkıntısı çekiyorsanız söz veriyorum ben de elimden geleni yapacağım. Festivali düzenleyen arkadaşlar Alanya Belediye Tiyatrosu’nun kadrolu oyuncuları yer, salon imkan sıkıntısı yaşayacaklarını düşünmüyorum. Bu ilktir göç yolda düzelir diyelim ve fazla yüklenmeyelim ama eğer böyle devam ederse biz de dilimiz döndüğünce eleştiririz kimse kusura bakmasın.

He bu arada Belediye yardımcı olmuyorsa da lütfen söyleyin o zaman iki çift lafımız da belediyeye de olur. Çünkü biz de böyle hem nalına hem mıhına. Sonuçta dilin de kalemin de kemiği yok. Haydi iyi seyirler…

İlgili Haberler

Astrolog Gamze Benzer Haftalık Burç Yorumlarını Yazdı

Gamze Benzer

Alanya’da Deyim ve Atasözleri Resimle Hayat Buluyor: Öğrencilerin Gözünden Özgün Eserler

Haberci Editör

Deprem sonrası turizm sektörünü ne bekliyor?

Haberci Alanya

Yorum Yap