15.1 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Fikri Berker Pakna Yazdı: “Nerede yatacak bu çocuklar?”

Nerede yatacak bu çocuklar?”

Alanya her geçen yıl biraz daha üniversite şehri oluyor. Bu durum özellikle kış aylarında turizmin azalmasıyla sıkıntıya giren esnaflar için muhteşem ama beraberinde de bir sürü sorunu barındırıyor.

EN BÜYÜK SORUN BARINMA

Nedir bu sorunlar diyecek olursanız en başta tabiki barınma sorunu geliyor. Alanya’da bu yıl itibariyle 20.000e yakın öğrenci eğitim görecek. Peki şimdi soru şu: Nerede yatacak bu çocuklar? Alanya’da hali hazırda biri Kestel’de diğeri Oba’da olmak üzere 2 tane yurt var. 1 diğerinin resmi açılışı da gerçekleşti ve sayı 3’e çıktı. Son yurdun barınma kapasitesi 2000 muhteşem bir rakam ama yeter mi tabi ki yetmez.

Nereden biliyorsun diyecek olursanız? Dün çarşıda 2 tane pırıl pırıl gençle tanıştım. Maalesef kalacak yerleri yok. Buldukları evler ya pahalı ya da ev sahipleri kışın belki Alman gelir mantığıyla ev vermiyorlar. Bir çok siyasi partinin kapısını çalmış gençler yardım istemişler hepsi de hallederiz tamam deyip geçiştirmiş ama ortada çözüm falan yok. Sonuçta o iki genç ve daha belki binlercesi aynı sorunla karşı karşıya. Peki çözüm ne derseniz müsadenizle ben birkaç şey önereyim:

SAHRA ÇADIRI YA DA PREFABRİK

Uzun vadeli çözüm aslında çok basit devlet tavrını koyacak Alanya’da bulduğu boş bir araziye – Tabi boş bir yer kaldıysa – en az 5000 ila 10.000 kapasiteli yepyeni bir yurt yapacak sorun kökünden çözülecek.

Orta vadeli çözümüm Alanya’daki apartların acaba kışın Almanlar gelir mi diye düşünmekten vazgeçilerek makul fiyatlarla öğrencilere kiralık oda vermelerini sağlamak.

Kısa vadeli çözümüm ise daha önce Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin deprem döneminde denediği Sahra Çadırı ve Prefabrik ev. Boş arazilerden birine alt yapısı 15 günde tamamlanabilen prefabrik evlerle binlerce öğrencinin konaklaması sağlanabilir.

Yapılır mı bence çok rahat yapılabilir. Ama eğitim seviyesi yükseldikçe tüylerim diken diken oluyor diyenler bu çözümleri uygular mı bilemiyorum. Öneri benden, uygulama yetkililerden. Bekleyip göreceğiz.

İlgili Haberler

Caulker Geri Dönüyor

Haberci Editör

Alanya Vefat İlanları!.. Cenaze Bilgileri

Haberci Editör

Yücel’den Başhekim Karahan’a Hayırlı Olsun Ziyareti

Haberci Editör

Yorum Yap