25.6 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Berker Pakna Yazdı: “Neden Tiyatro Yazıyorsun Diyenlere İthaf Olunur”

Neden Tiyatro Yazıyorsun Diyenlere İthaf Olunur

Geçtiğimiz aylarda yazmış olduğum tiyatro yazısı bir çok çevreden çeşitli tepkiler aldı. Köşenin sosyal medyada paylaşımının altına Alanya Belediye Tiyatrosu’nda görev yapan bazı oyuncu arkadaşların eleştirileri de oldu ama takdir edenler de az değildi tabii ki. Ben aslında naçizane Tiyatronun daha çok insanla buluşması gerekliliği isteğimi ifade etmiştim.

Şimdi gelelim bu yazının yazılma sebebine. Çevremde bazı insanlar diyor ki yahu arkadaş sen neden tiyatro yazıyorsun. Hemen anlatayım:

Benim Tiyatro serüvenim 90’lı yıllarda ortaokulda başladı. O dönemki Türkçe öğretmenimin teşvikiyle ‘Atatürk’ konulu bir tiyatro oyunuyla ilk kez sahne tozunu yuttum. Sonrasında lise yıllarında çeşitli oyunlar bunları izledi. Tabii ki amatör olarak sahnedeydim ama bu tiyatro aşkımı amatör bırakmadı.

Üniversite sınavında ilk olarak Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nü kazandım. Hayatında bana çok da fazla karışmayan babam ilk kez dur dedi ve biraz da ekonomik kaygılarla beni bu bölüme yollamadı.

Ben de Türkiye’ye tiyatroyu getiren edebiyatçılardır diye düşünerek Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne kayıt oldum. 2000’li yılların başında Edirne’de başlayan ve 4.5 yıl süren üniversite yıllarının tamamını sahnede geçirdim. Civan Canova’nın (kendisi de salonda izledi) Sokağa Çıkma Yasağı adlı oyununda başrol oynama fırsatı buldum.

Sonrasında bu iş sadece alaylı olmakla olmaz bir de eğitimini alalım dedim ve Edirne Halk Eğitim Merkezi’nde 2 yıl hem oyunculuk hem de Tiyatro Eğitmenliği eğitimi aldım ve okulun son yılında KENDİ yazdığım ‘Yarası Olan Gocunur’ adlı oyunun yönetmenliğini üstlendim.

Yüksek Lisans yıllarımda ise Akdeniz Üniversitesi’nde 3 farklı oyunda hem yönetmen hem de oyuncu olarak sahnede yer almanın gururunu yaşadım. Antalya Devlet Tiyatrosu’nun başarılı oyuncularıyla birlikte lise ve üniversite öğrencilerine ücretsiz tiyatro kursları verdim ve tiyatroya gönül vermiş belki de yüzlerce çocuğa sahne ümidi aşıladım. Moda’da bir oda tiyatrosu kurdum ve battım. Halen de oyun yazmaya, üretmeye devam ediyorum.

Ya bize ne kardeşim ne yaptığından niye yazıyorsun bunları diyor olabilirsiniz. Belki haklısınız da ama şunu bilmenizi istiyorum ki bana sanane kardeşim Tiyatrodan ya da senin alanın mı Tiyatro denmesi gerçekten canımı sıkıyor. O nedenle de burada şunu yaptım bunu yaptım deyip ego kasmak için değil sadece sizinle dertleşmek için bu satırları yazdım. Ben kimsenin dediğine kulak asmadan Tiyatro yazmaya, tiyatro için dertlenmeye devam edeceğim.

Büyük Atatürk’ün, ‘Sanatsız kalmış bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ sözünden aldığım düsturla halktan kopmamış bir sanatın savaşını vermeye devam edeceğim. Tiyatro ne 3 5 elitin elinde harcanacak kadar ucuz ne de yaptığı her işi mükemmel zanneden vurdumduymazların eline bırakılacak kadar verimsiz bir daldır.

TİYATRO KUTSALDIR! TİYATRO HALKTIR! TİYATRO HAYATTIR!

İlgili Haberler

Tour Of Alanya, Uluslararası Bisiklet Turu Heyecanıyla Tamamlandı

Haberci Editör

Alanya Bayram Hazırlıklarını Tamamladı

Haberci Editör

İlknur Yeni Yaşını Doktoru Ve Yoğun Bakım Hemşireleri İle Kutladı

Haberci Alanya

Yorum Yap