23.1 C
Alanya
30/05/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Berker Pakna Yazdı: “Ilık mabatlı tatlı su solcuları”

Bugün size yıllardır sempati duyduğum “Sol” ideolojiye dair “gıcık kaptığım” bazı şeyleri yazmak istiyorum. Mutlaka benim gibi birçok “sempatizan” da bu konuşulanlardan oldukça rahatsız. Özellikle de yaklaşan Cumhurbaşkanlığı Seçimleri öncesinde bu türden bir karakter analizi yapmanın gerekli olduğunu, hatta bu gereklilik “geldi de geçiyor bile” kıvamına yaklaştı bile.

Gelin hep birlikte şu “ılık mabatlı tatlı su solcularının” analizini yapalım.
Hani o hep şikayet ettiği elitlik nedir, hep birlikte teker teker özelliklerine bakalım.
Bunlar kim mi?

Bir kere Rus yönetmen Andrey Tarkovski’ye laf söyletmezler. Hayatlarında belki bir filmini bile izlememişlerdir, ama internetteki bilgi çöplüklerinden karıştırdıkları kadarıyla edindikleri bilginin yanına, film hakkında korsan film sitelerinden okudukları üç beş cümlelik sinopsis özeti üzerinden, bol bol ahkâm keserler. Kısacası Tarkovski hakkında söylenecek ve en çetin tartışmaya girebilecek düzeyde bir “alt yapıları” vardır.

Yazılan eserin yarısı silinse herhangi bir tema kaybının yaşanmayacağı kesin olan Rus Edebiyatı’na ise pek bir düşkündürler. Kırsal Rus yaşantısının anlatıldığı pastoral Rus Edebiyatı üzerine ne tartışmalar, ne tartışmalar üretirler, ama bir özellikleri vardır ki; okudukları kitapların adlarını saymaya kalksalar, bu kitaplar bir elin beş parmağını da geçmez. Bakın okudukları kısmının altını özellikle çizmek istiyorum; okuyup bitirdikleri değil kastettiğim.

Dostoyevski’den Suç ve Ceza, Karamazof Kardeşler, Tolstoy’dan Anna Karenina, Savaş ve Barış.
Tabi yerli yazarlar ve yönetmenler de ilgi alanlarında yok değildir elbette.

Her fırsatta bir filmci olmadığını bir fotoğrafçı olduğunu söylemesine rağmen bildikleri en iyi yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın ta kendisidir. İllaki her filmi seyredilecek ve ortalama iki buçuk, üç saatlik film üzerine iki buçuk, üç ay ise illaki konuşulacaktır.

Salaş meyhanelerde rakı içip, memlekete tepeden bakmak ise en karakteristik özelliklerinden bir tanesidir. Şu güne kadar ise herhangi taşın altına ellerini soktukları pek görülmemiştir.

Emek üzerine yaldır yaldır nutuk atmalarına rağmen, ne otobüste ne de dolmuşta bunları bir inşaat işçisiyle, bir sanayi kalfasıyla yan yana görebilmeniz mümkün değildir.

Marjinal olmayı yavşaklığa evirmelerinin sebeplerini saymakla bitirmemiz mümkün değildir.

Halka karşı saygısız, bildiğiniz ukala ama bu memleketle ilgili bir çivi dahi çakmamış, insanları kazanmaktan uzak, her şeye bir eleştirisi olan ideolojik ifrazatlardan başka olmadıklarını son yirmi bir yılda gerçekten çok iyi anladık.
İşte bu ılık mabatlı tatlı su solakları bu günlerde sosyal medyalarda yine birbiri ardına ahkâm kesmeye başladılar.
Yirmi bir yıldır ülkeyi yöneten iktidar anlayışından her fırsatta şikayet eden bu yavşaklar, oylarını boş atacaklarını dillendirmeye başladılar.

Milletvekili seçimleri için verecekleri oy ise belli; ittifaklar dışında kalan kıymeti kendinden menkul uyduruk sol partiler.

Seçim sonrası takınacakları tavrı ise artık çok iyi biliyoruz. Çünkü yirmi bir yıldır her seçim sonrası yavşak ağızlarını yaya yaya aynı cümleyi tekrarlıyorlar;

“Bu memleket için umudumuz kalmadı.”, “Bu ülkeyi terk etmek lazım.”, “Kanada’ya taşınmanın zamanı geldi.”…

Türkiye’nin çağdaşlaşmasının önündeki engel ne dinciler, ne gericiler, ne Siyasal İslam, ne terör ne de başka bir şey.

İnanın bana Türkiye’nin gelişmesinin önündeki tek engel bizim bu “ILIK MABATLI TATLI SU SOLCULARI”!
Halkın cehaletinden beslenen, kendilerinden bilgili insanları asla hazmedemeyen, iki yüz elli gram kültürel hazineleriyle yaşamayı halka karşı bir lütuf sayan bu aslaklardan kurtulmadığımız sürece bizler,
Daha çok seçim konuşuruz.

(Bir sonraki yazım ise gurbetçilere gelecek…)

İlgili Haberler

Alanya Belediyesi Araç Filosunu Güçlendirmeye Devam Ediyor

Haberci Editör

Gazipaşa’da Kaldırım Krizi: Esnaflar Yetkililerden Hassasiyet Bekliyor

Haberci Editör

Alanya EAH’de Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Konuşuldu

Haberci Editör

Yorum Yap