32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Yazarlar

Düşük Bütçeli Hayaller

Eğitimci Feride Nazlım Genç yazdı. “Düşük Bütçeli Hayaller

21. yüzyılda eğitim sistemine adım atmış tüm bireylerin en büyük hayalinin ne olduğunu biliyor musunuz? Tabii ki kurdukları hayallerin en azından üçte birinin gerçekleşmesidir.

Ne kadar acı bir durum oysaki. Ağlanacak haline gülen onca üniversite mezunu insan… Bunca yıl, “oku, oku da büyük adam ol!” diyen eski nesillerin sözünde duran 21. yüzyıl kuşağının çaresizliği gözle görülür bir şekilde aramızda gezinmekte.

Evet, bu nesil okudu hatta yetmedi bir daha okudu. Hatta o da yetmedi üzerine bir de en büyüğünü okudu. Okumaların hepsi bitti. Sonra eski kuşak dedi: “Okudu da ne oldu?” Oysa ilkokula başladığında insanların ne hayalleri vardı. Hayaller, okulda kademe ilerledikçe azaldı. Şimdi gidin bir üniversiteli gence sorun “Hayalin nedir?” diye. Cevabı, “asgari ücretli bir iş bulmak” olacaktır.

Burada vurgu yapılması gereken nokta, üniversite okuyan bir gencin düşük bütçeli hayalinin olması… Şimdilerde tüm gençlerin aklında tek soru: “Okumayanlar daha çok kazanıyor yoksa en iyisi okumamak mı?”

Bir insan, nasıl kendine bu soruyu sorabilir demeyin. Soruyor işte. +Hayallar öldü, eğitim öldü ve eğitimin en güzel getirisi olan mesleklerin eyleme dönüştürülmesi öldü. Başta da söylediğimiz gibi, artık bir üniversite mezununun kendi mesleğini yapabilmesi için bir yüksek okuldan mezun olması ne yazık ki yetmiyor. Sürekli “oku, oku, oku” dan kastımız da buydu. Zaman geçiyor ve ömrün bir çeyrek asrı okul köşelerinde eğitimin merkezinde geçiyor. Sonra oradan gerçek hayata adım attığında her yer sana kapı duvar oluyor. Ne yazık değil mi? Üniversite mezununun kapı kapı dolaşıp iş araması sonra da karşı taraftan umutla haber beklemesi…

Nasıl bu kadar hayaller düştü yerlere?

Umutla beklenilen iş görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması mı yıktı Türk gençliğini? Yahut kendini geliştiren ve eğitimde yıllarını harcamış insanların asgari ücrete boyun bükmesi mi yıldırdı gençliğimizi? Vaz mı geçtik okumaktan, hiç eğitimin kapısına uğraşmamış insanların yükselişini izledikçe umutlarımızı mezara mı gömdük? Oysa biz gelişmekte olan bir ülkeydik. Ne ara bu kadar gelişmemekte olan bir ülke olduk? Yapı taşımız sarsıldı.

Eksildi… Küçüldü. Kalmadı artık bir şeyler ondan. Yapı taşımız dediğimde aklınıza ne geliyor? Bu soruya “eğitim” cevabını vermediyseniz vay halimize! Kendi başımıza yıktığımız enkazın altında kalmaktan şikâyet etmemiz gerektiği konusunda bile eğitime ihtiyacımız var mesela. Hayallerini öldüren insanların, eğitiminden vazgeçen insanların, eğitimli insanların alacağı düşük ücrete bile tav olmasının bir suçu olmalı! Bakıyorum Türk gençlerinin %80’e yakın kısmı bu ülkeden kurtulmak istiyor.

Eeee, siz gideceksiniz bu ülkeyi kim geliştirecek? İşte bu bir canını kurtarmadır. Bu bir vazgeçiştir. Bu bencilliktir. Kimse kusura bakmasın. Herkes giderse “gelişmekte olan ülkemizin” gelişmekte olan kalbine kim kan pompalayacak? Gençlik giderse gelişmişlik biter. Gelişmişlik biterse eğitim biter. Geride sadece yollar kalır. Şuan maddi gelir kaynağının getirilerinden biri olan turizmin bile eğitime ihtiyacı var. Eğitim biterse her şey biter. Sûr’anın sesini duymanıza bile gerek yok bir ülkede eğitim biterse şayet o ülkenin kıyameti yakındır. Ana dil bile eğitim ile gelişirken ülkenin asimile oluşunu izleyen bir neslin yetişmesinden şikâyetçiyim.

Yüksek eğitimli bireylerin düşük bütçeli hayaller içinde yaşaması kulağa çok itici gelmiyor mu? Bu alışmışlığın da ötesinde… Çünkü bazı alışkanlıkların bile sonu vardır. Bunun sonunu ben yıllardır görmedim. İlkokuldan üniversiteye kadar hayallerin sayısı artmak yerine azalıyor. Sakın bana“gerçekleri görüyoruz ve büyüyoruz” demeyin! Hayali olmayan bir insan, isterse on üniversite okusun eğer hayali yoksa kapı kapı dolaşıp özgeçmiş bırakmaya devam eder.

Hayaller, insanların en kötü durumların bile üstesinden geldiği yerdir. Hayalleri olan insanlar, neden okuduğuna ve neden gelişmesi gerektiğine dair farkındalık edinmiş kişilerdir. Ben o insanların her şeyin üstesinden geleceğini ve o kanı pompalayacağını düşünüyorum. En çok da hayal ediyorum. Hayalim var… Eğitim sisteminin kanayan yaralarını iyileştirmek, yaralarına tuz basmak ve enkazını yeniden toparlamak. Eğer hayalleriniz yoksa yaşayan bir ölüden farksızsınız. Elinizde sadece bayrak taşıyarak ülkenizi geliştiremezseniz. En iyisi, biz eğitimimizle en iyi olmalıyız. Eğitimin olmadığı yerde aydınlık olmaz. Siz istediğiniz kadar başka şeyler aydınlatmaya çalışın. Eğitimin ışığı yanmadıkça karanlıkta oturmaya devam edeceğiz. Allan Bloom’un da dediği gibi “eğitim, karanlıktan aydınlığa olan harekettir.”

İlgili Haberler

Erkan Yılmaz yazdı: ‘DELİ GİBİ SEVMEK RUHUMUZDA VAR’

Erkan Yılmaz

Gamze Bemzer’den 14-20 Mart Haftalık Burç Yorumları

Gamze Benzer

Gamze Benzer Haftalık Burç Yorumlarını Yazdı

Gamze Benzer

Yorum Yap