32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Feride Nazlım Genç Yazdı: Öyle Eğitim Sistemine Böyle Mutluluk

Feride Nazlım Genç Yazdı: Öyle Eğitim Sistemine Böyle Mutluluk

Sözlerime bir alıntı hikâye ile başlamak isterim: “Yatırıldığı akıl hastanesinde ölü olduğuna inanan ve bu nedenle yemek yemeyip hiçbir yaşamsal faaliyete katılmayan bir akıl hastası, tüm psikiyatrilerin çabalarına rağmen ölü olmadığı konusunda bir türlü ikna edilememiş.

Hastanın kararından vazgeçmeyeceğini anlayan psikiyatrilerden biri, sonunda hastaya ölülerin kanayıp kanamadığını sormuş. Hasta “tabii ki kanamaz, ölülerin hayat fonksiyonu durmuştur” der. Bunun üzerine psikiyatrisi bir iğne alarak hastanın parmağına batırır ve bir müddet sonra kanayan parmağına hasta şaşkınlık içersinde bakar. Hastanın kanayan parmağını gördükten sonraki tepkisi oldukça ilginçtir. “Lanet olsun! Ölüler de kanarmış.” İşte, İbni Sina’nın da dediği gibi “Hiç kimse görmek istemeyen biri kadar kör olamaz.” Asıl anlatılmak istenene gelirsek yaşadığımız ülkenin eğitim standartlarının düştüğünü göremeyecek kadar körleştik. Bu körleşme hepimize mutsuzluk getirdi.

Eğitimdir ki bir mihenk taşıdır diye diye biz taşlaştık. Bugün baktığımızda dünyanın en mutlu ülkelerinden biri Finlandiya… Finlandiya deyince aklınıza ilk hangi özelliği geliyor? Durun çok düşünmeyim malum taşlaştık buy sebeple istediğim sevabı alamayabilirim. Finlandiya denince “eğitim” kelimesi yanında yankı yapıyor adeta. Geçtiğimiz yıllarda dünyanın en mutlu ülkesi olan Finlandiya mutluluğun sırlarından birinin “eğitim sistemi” olduğunu açıkladı. Eğitim sistemi tam anlamıyla oturmuş ülkelerin refah düzeyine bakın, inceleyin… Ben demiyorum bakın istatistikler diyor. Eğitim sistemi kaliteli olan tüm ülkeler mutlu. Ülkemizde mutluluğu yakalayamamanın tek önemli noktası da eğitim sistemimizin gövdesi varken kökünün olmamasıdır.

Nasıl mutlu olalım ki? Yıllarca Türkçe dersi gördük, kitap okuma alışkanlığımız yok. Daha hiç ömründe kütüphaneye gitmemiş insan, yaşadığı yerdeki AVM sayısını çok iyi biliyor. Yıllarca beden dersi gördük, spordan soğuduk. Yıllarca müzik dersine girdik, doğru düzgün nota okumayı bile bilmiyoruz. Yıllarca matematik dersi gördük, matematikten kaçtık. Eee, öyle eğitim sistemine böyle mutluluk… Bir siyasi parti başkanın da dediği gibi “20 yılda o kadar Milli Eğitim Bakanı değişti ve bunun yanında da 15 kere eğitim sistemi değişti. Bu beceriksizliğin sonuçlarını hep beraber yaşıyoruz.” Hep beraber bu mutsuzluğu yaşıyoruz. Mutluluk dediğimizde aklınıza sadece gülmek eylemi gelmesin. Mutsuzluğumuz derinlerde… Neden okula hiç gitmek istemezdik. Okul yollarında neden ayaklarımız geri geri giderdi?

Mutlu olduğumuz bir ortam olsa neden gitmek istemeyelim? Bizler yıllardır okul için “bitse de gitsek” modundaydık hep. Çünkü bunu eğitim sistemindeki eksiklikler, çatlaklar ve değişkenlikler bu hale getirdi. Nurettin Topçu ne de güzel demiş: “Eğitim sistemimizin iki eksiği var. Bir: Eğitim. İki: Sistem.” O kadar doğru ki biz olmayan bir eğitim sistemi içinde neyin mücadelesini verdik, neyin sınavına girdik ve neyde bu kadar at misali koşturduk? Ne için çırpındık bu okyanusta? Çok sorular sorarım da lakin sizler de bilirsiniz cevabı belli olan sorular sormak sadece zaman kazandırmaktır. Bizler bu soruları sormak için fazla geç kaldık. Eğitimde hatalar aldı başını gidiyor. Eğitimin kalitesi düşen bir ülkede her an her şey baş gösterebilir. Bizleri ayakta tutan eğitimdir.

Bugün savaşlara tanıklık ediyoruz. Gözümüzün önünde insanlar bombadan kaçıyor. İlerlemek yerine geriliyoruz. Eğitim içinde kalemlerini konuşturan çocuklar görmek yerine sığınaklara sığınan çocuklar gördük son zamanlarda. Bakın bunun tek bir sebebin olduğunu söyleyemem ama savaşın çıkma sebebinin en büyük yanlarından biri de savaşı çıkaran ülkenin eğitim sistemindeki eksikliklerden meydana gelen kalitesiz eğitimdir. Eğitim ailede başlar demiştik. Bir aile çocuğuna iyi bir eğitim vermezse ne olur? Eğer o çocuk iyi bir öğretmenle de karşılaşmazsa ilerleyen yıllarda toplumda kaybolur ve belki de kötü durumlara yönelim gösterecek. İşte bir ülkede eğitimin kalite standartlarının düşük olması, komple o ülkenin kötü durumlara yönelmesine işarettir.

Silahların olduğu bir savaştansa kalem ve kâğıdın olduğu bir savaş, “eğitim savaşları” yapmak çok mu zor? Biz el kol gücüyle yarışmayı zekâ gücüyle yarışmaktan daha matah bulduğumuz sürece bu mutsuzluğun içinde boğularak can vermeyi kabullenmişiz. Elden ne gelir? Sözlerimi bir alıntıyla noktalamak isterim: “Bir doktor hata yaptı, bir kişi öldü. Bir mühendis hata yaptı, yüzlerce kişi öldü. Bir eğitim sistemi hata yaptı, bir gençlik öldü.”

İlgili Haberler

Uluslararası Plaj Hentbolu Turnuvası Sona Erdi

Haberci Alanya

Artistik Cimnastik Gençler Dünya Şampiyonası sona erdi

Haberci Editör

Belediyespor’un ikinci maçı Alanya’da

Haberci Editör

Yorum Yap