“Richard Bugünün Sorunlarına Yanıt Aradığımız Bir Oyun”

Sahne Tozu Yutanlar’ın yeni bölümü Zorlu PSM YouTube kanalında!
21/01/2023

Sahne Tozu Yutanlar’ın yeni bölümü Zorlu PSM YouTube kanalında!

Zorlu PSM’nin sahne heyecanını paylaşan özel isimleri bir araya getirdiği YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar’’ bu hafta özel bir bölümle izleyicilerle buluşuyor. Shakespeare’in III. Richard’ını yeniden uyarlayarak 26. İstanbul Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapan ve Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde her temsili kapalı gişe oynanan “Richard” oyununun yazar, yönetmen ve oyuncusu Okan Bayülgen ile proje danışmanları Yalın Alpay ve Dr. Başar Akman’ı bir araya getiriyor. 

Sahne heyecanını paylaşan sanatçıların hem birbirlerine merak ettiklerini sordukları hem de sahne tozu yutmanın kendileri için anlamını paylaştıkları Zorlu PSM’nin YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”ın özel bölümünde; Shakespeare’in III. Richard’ını yeniden uyarlayarak hayata geçirdiği “Richard” oyunuyla Okan Bayülgen ile proje danışmanları Yalın Alpay ve Dr. Başar Akman’ın keyifli sohbetleri yer alıyor.

“Richard bugünün sorunlarına yanıt aradığımız bir oyun”

Okan Bayülgen, programın başında oyunla ilgili kapsamlı bir bilgilendirme yaparak; “Oyunumuz seyircileri neden ilgilendiriyor dersek; bugünün entelektüel seyircisine ve özellikle tiyatro takipçisine çözülmesi gereken bugünün sorunlarını sunarak birleştirmesi zevk verici bir yapboz gibi takip etmesini sağlıyoruz. Friedrich Nietzsche’den Jean Baudrillard ve Alain Badiou’ya psikiyatriden Sigmund Freud ve tüm değerli hocalarımızla birlikte oyunun içine birçok şey ektik. O ektiğimiz şeyler aslında bugün sosyal medya platformlarında hepimizin konuştuğu, merak ettiği veya birbirine sorduğu sorular barındırıyor; Burada yaşamalı mıyım? Buraya ait miyim? Ben kimim? Bir başka yere gitmek istiyor muyum? Gidersem orada yine ben olabilecek miyim yoksa bir ötekiye mi dönüşeceğim ve öteki olmak ne demektir? Aynı ailede doğmuş insanlardan biri diğerinden farklı olarak öteki olabilir mi? Yaşadığımız topluma kendimizi yabancı hissediyor muyuz yoksa kendi içimizde de yabancı mıyız veya kendimizle barışık mıyız? Niye ben böyleyim? gibi soruların yanıtlarını bizim verdiğimiz değil de bugüne kadar yapılmış Shakespeare uyarlamalarından hareketle felsefecilerin de görüşlerine başvurarak yanıtlamaya çalıştığımız bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.” yanıtını verdi.

Okan Bayülgen, Yalın Alpay ve Dr. Başar Akman’ı keyifli ve bir o kadar da samimi sohbetini izleyebileceğiniz “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümüne Zorlu PSM YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberci Alanya Künye

 • Gizlilik Politikası

  • habercialanya.com tüm hakları saklıdır.
  • Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercialanya.com’a aittir.
  • habercialanya.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.
  • Bunlar habercialanya.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.
  • İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.
  • habercialanya.com 'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.
  • Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur.
  • habercialanya.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
 • Yetkililer

  • İMTİYAZ SAHİBİ
   Ayhan ÇETİNKAYA
  • GENEL YAYIN YÖNETMENİ
   Evren KURTOĞLU
  • SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
   Fikri Berker PAKNA
 • İletişim

©  Tüm Hakları saklıdır. Dondurmadan Bilişim Hizmetleri tarafından desteklenmektedir.


Yukarıya git