32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
EkonomiGündemHaberci Alanya

Vergi ve Ekonomi Paketi kabul edildi

Bankaların kurumlar vergisini yüzde 25’e çıkaran Vergi ve Ekonomi Paketi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti’nin oyları ile yasalaşan teklifle doktor ve diş hekimlerinin yan dal uzmanlık eğitimlerinde mecburi hizmetleri kaldırıldı. Muhtar maaşları da asgari ücrette sabitlendi.

Birçok ekonomik düzenlemeyi içeren teklif Meclis’ten geçti.

AK Parti’nin hazırladığı 39 maddelik vergi ve ekonomi paketinin Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri tamamlandı. Teklif, AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti’nin oyları ile kabul edilerek yasalaştı.

Kanunla bankalarda kurumlar vergisi yüzde 20’den 25’e çıkartıldı. Bu düzenlemeyle 2021 ve 2022’de toplam 13 milyar lira gelir elde edilecek. Vatan Partisi, bankaların karlarının çiftçilerin borçlarının ödenmesi için kullanılmasını önermişti.

Kanun ile doktor ve diş hekimleri için yan dal uzmanlık eğitiminde mecburi hizmet de kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı kadroları 4-5 yıl zorunlu hizmet yaparken, üniversite hastanelerindeki kadrolar 300-600 gün kadar zorunlu hizmet yapıyordu. Medikritik Haber Müdürü Uzman Adayı Mert Savcı, bu düzenleme ile kısa vadede uzman hekim sayısının artırılmasının hedeflendiğini değerlendirdi:

İlgili Haberler

Alanyaspor U14 Play-Off’ta: Hüseyin Şen gol kralı oldu

Haberci Editör

ALANYA BELEDİYESİ ŞEHİRDEKİ RİSKLİ YAPILARIN YIKIMINI GERÇEKLEŞTİRİYOR

Haberci Editör

Berker Pakna Yazdı: “Ya ‘Mehmet Akif’siniz, ya da Necip Fazıl”

Fikri Berker Pakna

Yorum Yap