25.6 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Mehmet Emine Öncü İlkokulu Alanya’ya Birinciliği Getirdi

3 bin 800 proje arasından Alanya’ya birinciliği getirdiler

Ortağı oldukları projeyle 12- 15 yaş kategorisinde Türkiye birinciliği alarak Cikcilli Mehmet Emine Öncü İlkokulu Alanya’nın gururu oldu.

Cikcilli Mehmet Emine Öncü İlkokulu sınıf öğretmeni Belkıs Ergün’ün ortağı olduğu “ I am Human (İnsanca Pek İnsanca) Projesi 2020-2021 yılı Türkiye’de uygulanan 38800 proje başvurusu içinden Türkiye Özel Ödülleri 12-15 yaş kategorisinde Türkiye birincisi oldu.

Kuruculuğunu Selçuk Eleser ve Mustafa Gökçe’nin yaptığı bu proje ile 13 farklı ülke ve çeşitli illerden olmak üzere toplam 23 paydaş okuldan oluşan iş birliği ile gerçekleşmişmiştir.

Elde edilen başarıyla ilgili şu ifadelere yer verildi.

“Her çocuk eşsiz ve özeldir. İnsan ‘anlam’dan yoksun bırakılamaz ve birbirinin aynısı olan iki insan bulunmaz. Bütün ortalamalar yalandır. Hiç kimse gerçekte rakamlara ve grafiklere sığmaz. Biz öğretmenler klasik öğretim kalıplarını bir kenara bırakmalıyız. Bunun yerine yaratıcı teknolojiyi ve elektronik yenilikleri kullanarak, didaktik aktiviteyi geliştiren, iş birliğine dayalı bir metodoloji ve müfredatlar arası paylaşımı mümkün kılacak bir bakış açısıyla müfredatları mızı yeniden tasarlayıp formüle etmeliyiz.

Çocukların öğrenme ortamlarını geliştirmek, yaparak yaşayarak öğrenmelerini sağlamak, eleştirel ve özgürce düşünmelerini teşvik etmek ve öğrendikleri bilgiler ile günlük yaşam becerileri arasında anlamlı bağlantılar kurmalarına yardımcı olmak olmalıdır. Başka bir deyişle, insan ve doğa hakkında gerçek kazanımlar (yardım etmek, iyilik yapmak, hoşgörü göstermek, sevmek, saygı göstermek, ağaç dikmek, çevreyi korumak, bazı toplumsal konularda farkındalık yaratmak gibi) edinmelerini sağlamalıyız. Bunun yanı sıra düşünce ve muhakeme gücüne sahip, kendi öz hikâyelerini yazabilen çocuklar yetiştirebilmeliyiz. Her şey ‘hayatın içinde olan’ ve ‘yaşayan’ çocuklar için…başarı kaygısı ile yaşadığı topluma ve kendilerine yabancılaştırılmamalıdırlar. Görevimiz, ruhları bodurlaştırılmış ve kendi önemsizliğinde boğulmuş bir toplum yaratmak değildir.

Projede emeği geçen Belkıs Ergün öğretmenimizi, öğrencilerimizi ve velilerimizi tebrik eder, projeye desteklerinden dolayı Alanya İlçe Kaymakamımız Sayın Dr. Fatih Ürkmezer ‘e, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Yılmaz’a , Okul Müdürümüz Sayın Baykul Çetin ‘e çok teşekkür ederiz.

İlgili Haberler

Kestelspor Hocasını Buldu …

Haberci Alanya

Manavgat’ta Akıl Almaz Kaza

Haberci Alanya

Evliliğe İlk Adımı Attılar

Haberci Editör

Yorum Yap