24.1 C
Alanya
06/06/2023
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Kimlik Kartında Yeni Dönem! İşte Ayrıntılar…

Çipli kimlik kartlarında yeni dönem başlıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan “E Rapor” ile Nüfus Müdürlüğüne gitmeden kimlik alınacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından Şanlıurfa’nın pilot il olarak seçildiği ve yeni doğan bebekleri için Nüfus Müdürlüğü tarafından görülecek olan sisteme yapılacak kayıt sonrası yeni doğan çocuklara kimlik alınabilincek.

YENİ SİSTEM NASIL ÇALIŞACAK

Peki, Sağlık Bakanlığı tarafından çalışmaları tamamlanarak Şanlıurfa’da test edilmeye başlanan sistem nasıl çalışacak? Yeni doğan çocuklar için hazırlanacak doğum belgesi ile birlikte, hastanede oluşturulan ilgili birime giderilecek, anne ve babanın resmi nikahlı olmaları durumunda sistemde geçerli bir ikametgah adresi de varsa, Nüfus Müdürlüğü tarafından da görülecek olan sistemde kayıt oluşturulacak İsim de belirlenen çocuğun bilgileri eksiksiz olarak sisteme girilecek. Oluşturulan bu kayıt sonrasında Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan çocuğun kimliği çıkartılmış olacak. Yeni uygulamanın deneme çalışmaları Şanlıurfa’da tamamlandıktan sonra tüm hastaneler de yapılmaya başlanacak.

İlgili Haberler

Alanya Dövizciler Birliğinden Bakanlığın Aldığı Karara Tam Destek

Haberci Alanya

Kıyıya vuran yunus, ekipler tarafından kurtarıldı

Haberci Editör

Alanya Bayramı Ece Seçkin’in Muhteşem Konseriyle Kutladı

Haberci Alanya

Yorum Yap