17.9 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
EkonomiGüncelHaberci Alanya

Altının gram fiyatı ne kadar oldu?

Çeyrek altın, Cumhuriyet altın fiyatı kaç TL? İşte detaylar

Altının gram fiyatı, güne düşüşle başlamasının ardından 915 lira seviyesinde işlem görüyor.

Dün, ons fiyatındaki düşüşe paralel değer kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 1,1 azalışla 923,7 liradan tamamladı.

Altının gram fiyatı, yeni güne de düşüşle başlamasının ardından saat 10.50 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,9 azalışla 915 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.505 lira, Cumhuriyet altını da 6.150 liradan satılıyor.

0,1 DÜŞÜŞLE 1.920 DOLARDAN İŞLEM GÖRÜYOR

Altının ons fiyatı, şu dakikalarda önceki kapanışına göre yüzde 0,1 düşüşle 1.920 dolardan işlem görüyor.

Devam eden Rusya ve Ukrayna müzakerelerine ilişkin iyimserlik ile yatırımcıların “güvenli liman” olarak nitelendirilen altına olan talebi azaldı.

ALTININ ONS FİYATI GERİLEDİ

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin gücünü korumasıyla ülke merkez bankasının yüksek enflasyonla mücadeleye yoğunlaşacağı ve daha agresif bir şekilde para politikalarında sıkılaşmaya gideceği beklentileri de artarken, bu durum tahvil faizlerinin yükselmesine ve altının ons fiyatının gerilemesine neden oldu.

Analistler, Rusya-Ukrayna askeri harekatını küresel bazda fiyatlamalar üzerinde belirleyici olmaya devam ettiğini belirterek, tahvil ve emtia piyasalarındaki hareketlerin yatırımcı risk algısının şekillenmesi açısından önemini koruduğunu vurguladı.

GENEL KURUL TOPLANTISINDAN NE SONUÇ ÇIKACAK?

Bugün ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların odağında bulunacağını aktaran analistler, yurt içinde de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun, bankanın genel kurul toplantısında yapacağı konuşmanın takip edileceğini söyledi.

Analistler, veri gündeminde ise ABD’de tüketici güven endeksi, JOLTS açık iş sayısı ve konut satışlarının öne çıktığını ifade ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.900 doların destek, 1.950 doların direnç konumunda olduğunu kaydetti.

İlgili Haberler

Bağışlar: “Kanun bilmezler hedef şaşırtıyor”

Haberci Editör

“Güvenli Bir Gelecek İçin Barış Dolu Çocuklar”  Sergisi Açıldı

Haberci Editör

Gazipaşa’da Trafik Kazası: Motosiklet Sürücüsü Yaralandı

Haberci Editör

Yorum Yap