15.1 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Evren Kurtoğlu Yazdı: “Bunları kim söyleyebiliyor?”

Seçime sayılı günler kaldı. Bir hengamedir gidiyor. 1 Nisan hepimize şaka gibi gelecekmiş gibi görünüyor. Alanya’dan şöyle kendimizi manzarayı görmek için kaleye doğru çıkaralım. Belediye başkan adayları ne yapıyor diye baktığımızda şatafatlı açılışlar, kaynağını açıklayamacakları seçim harcamaları, yemekler…

Gelgelelim bu hafta Alanya’yı yakından ilgilendiren 19-21 Mart tarihleri arasında Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarına. Türkiye’den katılmak neredeyse imkansız. Neden diye soranımızda yok. Gündem yerel seçim olunca ticaretten turizmden anladıklarını söyleyen Belediye Başkan adaylarımız bu konuya hiç ama hiç değinmiyor. 

Neyse şikayetlenmeyi bırakalım. Belediyelerdeki büyük rantın peşinde ticaretin başkan adayı erbabları böyle devam ede dursun. Biz gerçeğe bakalım.

Türk İş İnsanlarının Önündeki Engelleri Kaldırın! 

Türkiye’nin Rusya ile ticaretine yönelik engellemelere tepki göstermezsek 1 Nisanda büyük bir şaka bekliyor bizi.

İktidarın tehditlere boyun eğmesi durumunda ülkemizin enerji güvenliği, üretim ve dış ticarette zora gireceğini bugünden görünüyor.

Türkiye’nin Rusya ile yürüttüğü ticareti baltalamak isteyen Batı’nın, Türk şirketlere yönelttiği tehdit ve baskılarına tarım ve turizm başkenti Alanya’dan tepki gösterelim. AK Parti iktidarının ABD’nin müdahalelerine boyun eğmesi durumunda, enerji, güvenliğinin, üretimin ve dış ticaretin zora girecek. 

Fırlayan enflasyon ve hayat pahalılığı ile birlikte sarsıntıların bütün ekonomiyi etkileyeceği belli.

Rusya ile Türkiye arasında ticaretin durdurulması konusunda iş dünyasına ciddi baskı uygulanıyor. Doğrudan ya da dolaylı ticaret yapan Türk firmaları ABD tarafından kara listeye alınmakla tehdit ediliyor. Rusya’dan Türkiye’ye döviz transferi ABD baskısı altında. Türkiye döviz sıkıntısı çekerken, bankalar Rusya’dan firmalarımıza gönderilen dövizleri geri çeviriyor. Rusya ile ticarete yaptırım zorbalığı, ihracatımıza, üreticimize, Türkiye ve Alanya ekonomisine çok ağır zarar veriyor. Alanya açısından Rusya’yla ticaret büyük önem taşıyor. Antalya Türkiye’nin turizm merkezidir, kentimizi ziyaret eden yabancı misafirlerin büyük bir bölümünü Rus turistler oluşturmaktadır.

MIR KULLANMALARI VE DÖVİZ ÖDEME OLANAKLARI ENGELLENİYOR

19-21 Mart tarihleri arasında Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm fuarına katılmak isteyen turizmcimiz fuar ücretlerini gönderemiyor. Otellerimiz Rusya’dan konaklama ücretlerini tahsil edemiyorlar. Rusya’dan gönderilen dövizler ya çok geç ödeniyor, ya da geri gönderiliyor. Rusya’ya karşı yürütülen ambargo devam edecek olursa bu sezon turizmcimizi ve geçimlerini turizmden sağlayan yüzbinlerce hemşerimizi büyük sorunlar beklemektedir. Rus turistlerin kredi kartı olan MIR kullanmaları ve döviz ödeme olanakları engelleniyor. On binlerce turizm esnafımız büyük zarara uğratılmaktadır.

ÜRETİCİYE KALICI ZARAR VERİR

Alanya tarımsal üretim konusunda da liderdir. Bazı tarımsal ürünlerin büyük bir kısmı da Rusya Federasyonu’na ihraç edilmektedir. Örneğin Antalya, Gazipaşa yöresinde üretilen ve pazarının %90’ı Rusya olan dikenli salatalığın fiyatı 15 gün içinde 30 liradan 18 liraya düştü. Rusya’ya yapılan ihracatın sekteye uğraması Antalyalı üreticiye giderilemez zararlar verecektir.

ENERJİ GÜVENLİĞİMİZE TEHDİT

Türkiye enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü Rusya’dan sağlamaktadır. Rusya hükümeti Türkiye’ye enerji satışında çok uygun fiyat ve güvenceler sağlıyor. Dahası Türkiye Rusya’nın dünyaya enerji ihracında bir köprü işlevi de görüyor ve çok önemli yatırım projeleri gündemde. AK Parti iktidarının ABD baskılarına boyun eğmesi, enerji güvenliğimizi sağladığımız komşularımızın, özellikle Rusya’nın Türkiye’ye güvenini sarsıyor.

RUSYA BİRİNCİ TİRARET ORTAĞIMIZ

“İhracatçılarımız, sanayicilerimiz, turizmcilerimiz, sebze ve meyve üreticilerimiz, bankalarımız, otelcilerimiz, turizme bağlı olarak hayatını kazanan esnafımız, feryat ediyor. Rusya, Türkiye’nin dünya ile ticaretinde herhangi bir ülke değil, birinci ticaret ortağımız. Yıllık 56.5 Milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz bulunuyor. AK Parti iktidarının ABD’nin Rusya ile ticarete müdahalesine boyun eğmeye devam etmesi durumunda ülke ekonomisi ağır zarar görecek. Enerji güvenliğimiz tehlikeye girecek, Üretim zora girecek. Dış ticaret açığımız büyüyecek. Doların ve Euronun fiyatı artacak. İç piyasada fiyatlar dizginlenemez hale gelecek. Enflasyon fırlayacak. Sarsıntılar, bütün ekonomiyi etkileyecek. Şirketlerimize baskı ve tehditte bulunan ABD diplomatları istenmeyen adam ilan edilmeli ve ülkelerine yollanmalıdır.

ABD TÜRKİYE’DEN KORKSUN

Artık kimsenin ABD’den korkmasına gerek yok. Amerikan emperyalizmi Filistin’de yeniliyor. Ukrayna’da yeniliyor. Suriye’de yeniliyor. Amerika’nın silahlı tehdidinin artık bir anlamı yoktur. Amerika kâğıttan kaplandır. Avrupa çiftçisi Amerikancı Avrupa iktidarlarına karşı ayakta. Artık Türkiye’yi Amerika’dan korkanlar, Avrupa’dan medet umanlar yönetemezler. Türkiye’nin ihtiyacı ! kararlı milli program ve emperyalizmden korkmayan cesur kadrolarıdır.

İlgili Haberler

Gazipaşa İlçe Kaymakamı Orhan Altun, Yılbaşı Akşamı Gönüllere Dokundu

Haberci Editör

Taşdemir’den Gazipaşa İHH Ekibine Kusursuz Eğitim

Haberci Editör

19 Mayıs Coşkusu Öykü Gürman Konseri ile Yaşanacak

Haberci Alanya

Yorum Yap