23.1 C
Alanya
30/05/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Evren Kurtoğlu Yazdı: “Belediyedeki Zarflar Hangi Çekmecede?”

Alanya Belediyesi’nde yeni dönem klasik tartışmalarla başladı. Tabiki kısır beyanları da beraberinde getirdi. Yapıyormuş gibi yapma sürecinin olağan sistemsel yaklaşımları…

İşletme ve iktisat fakültelerinde yöneticilik başlığı altında anlatılan bir ders aklıma geldi. 3 zarf …

Nedir bu 3 zarf?

Bu hikaye, liderlik literatüründe sıklıkla kullanılan bir örnektir ve liderlik karar alma süreçlerini ve sorun çözme stratejilerini vurgular. Bir organizasyonun lideri olan eski genel müdür, yeni genel müdüre, işlerin kötü gittiğini ve gelecekte karşılaşabileceği zorlukları açıklar. Bu durumda, eski genel müdür, yeni genel müdüre üç zarf bırakır, her biri kriz anlarında alınacak adımları belirten bir strateji içerir.

Yeni genel müdür, işlerin daha da kötüleştiği bir dönemde ilk zarfı açar. Bu zarf, eski yönetimi suçlamasını ve geçmişte yapılan hataları eleştirmesini önerir. Ancak, bu strateji uzun vadeli bir çözüm sunmaz ve işlerin durumu iyileşmez.

Daha sonra, ikinci zarfı açan yeni genel müdür, organizasyonel değişiklikler yapmayı önerir. Bu değişiklikler, belirli bölümleri yeniden yapılandırmayı, personel değişiklikleri yapmayı ve iş süreçlerini gözden geçirmeyi içerir. Ancak, bu strateji de beklenen sonucu vermez ve işler daha da kötüleşir.

Son olarak, üçüncü zarf açıldığında, içindeki not, yeni genel müdüre, aynı stratejiyi uygulayarak başka birini suçlamaması ve aynı hataları tekrar etmemesi gerektiğini önerir. Bu, liderin kendi kararlarını ve eylemlerini gözden geçirmesini ve gerekirse yeni bir yaklaşım benimsemesini vurgular.

Bu hikaye, liderlerin sorunları tespit etme, çözme ve sorumluluk alma süreçlerinde karşılaşabilecekleri zorlukları ve bu zorlukları aşma stratejilerini öğretmek için kullanılır. Ayrıca, liderlerin karar alma süreçlerinde eleştirel düşünme ve özeleştiri yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Şimdi sadede gelelim…

Daha iyisini yapma iddiasıyla seçmenlerden oy isteyen yeni Belediye Başkanı ve meclis üyeleri geçmişi kurcalamaktan daha bugüne gelemediler.

Faliyet raporuyla başlayan tartılma şimdide geçmişe yönelik mali tabloların tartışmaya açılmasıyla devam ediyor. Hal böyle olunca 3 zarf konusu aklımıza geliyor. Yapılan yapıldı. Olan oldu. İyi oldu, kötü oldu. Şöylede bir durumda var. Bir önceki belediye yönetiminde belediye meclisinde aynı partilerin meclis üyleri de vardı. Yanı 10 sene sürecinde hiç mi görmediniz de şimdi mi her şeyi fark ettiniz. Geçmişe yönelik faliyet ve mali raporları yıllar içerisinde belediye meclislerinde görüşülmedi mi? O zaman bu arkadaşlar neredeydi? Ondan böyle bir tartışma süreci sistemin genel olarak aslında tıkanıklığının da bir göstergesi.

Yapacak bir şeyi olmayanlar defter karıştırarak zaman kazanmaya çalışıyor gibi geliyor. Bu sistemin içerisinde bayrak gibi tablolar asmak şov yapmaktan başka bir anlam ifade etmiyor gibi. Bütün şehir yasası, yerel yönetimler yasası, kanunlar, yönetmelikler hepsini alt alta toplayalım sonucun yanına şu ana kadar izlenen yola bakalım, değişen bir şeyin olmayacağı aleni ortada.

Yani aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar elde edemezsiniz. Farklı şeyler yaparak farklı sonuçlar elde edebilirsiniz…

3 Zarf hikayesinde olduğu gibi bir sonrakinde belediye içi personel değişimlerinin hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Geçmişle olan yoğun hesaplaşma kafası 4-5 ay daha devam edecek gibi de görünüyor. Adım adım adamlaşma süreci yöntemi, değişmeyecek yol yöntemlerle, aslını gene bulamayacak bir yönetimsel anlayışla karşılacağımızı görmek için alim olmaya gerek yok.

Alanya bu kamplaşan anlayış içerisinde gene açmazları yaşamasın. Herkes işine baksın. Her yapılan iş Alanya adına daha iyiye ulaşmak için ortaya konsun. Mevcudu bitirin. Yenisini ortaya koyun. zarf açıp durmayın eğer gerçekten iyi yöneticilerseniz…

İlgili Haberler

Alanya’da 30 Ağustos Zafer Bayramı Coşkuyla Kutlanıyor

Haberci Editör

Ramazan Bayramı’nda Beslenmeye Dikkat!..

Haberci Alanya

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun Dayısı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Haberci Editör

Yorum Yap