26.1 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Evren Kurtoğlu Yazdı: “Ahlak ve Değerler: Nerede Yanlış Yaptık?”

Ahlakı güzel olan kimdir? Ahlakı güzel olan odur ki yaptığı yemek yenir, diktiği gömlek giyilir, kalplerde yer bulmasıyla eğitimi tercih edilir, emek verdiği binada oturmaya itimat edilir. Yani yaptığı işi güzel yapandır. Peki, bizler nerede yanlış yaptık?

Bugün yüksek derecelerde okullar bitirmiş, başarı merdivenlerini tırmanmış birçok insan görüyoruz. Ancak birçoğu, aşını eksik yapmış, işini hileyle satmış, bina dikmiş malzemeden çalmış. Konuşmadaki ustalığını nice garibanın hayallerini harcamakta kullanmış, yakışıklı ya da güzel ama cümle insanın canını yakmış. Aile olmakla ilgisi yok ama evlilik programları yapıp bir de üzerine evlilik dışı çocuk sahibi olmayı meşru saymış. İnsanlıktan nasibini almamış kişilerin yaşam şartlarına bakıp özenen gençlerimiz var artık. Bu insanların mali varlıklarına bakıp örnek gösteren ebeveynlerimiz var.

Oysa biz ne zaman böyle olduk? Sevmenin, sevilmenin, merhametin ne olduğunu, sabır ve umutla beklemenin aynı zamanda birinin umudu olmak olduğunu bilen bir toplumduk. Helal olan bir lokmanın haram olan yüz lokmadan değerli olduğunu, alın teriyle kazanılan rızkın nasıl arttığını gösteren ebeveynlerimiz vardı bizim. Yerden bir çöpü kaldırdığında “aferin evladım” deyip yüreklendiren, teşvik eden, ödüllendiren ebeveynlerimiz…

Nerede o aile fertleri? Gençleri suçlamak kolay, ne dersiniz? Bugünün gençlerini kimler değiştirdi ya da değişimlerine bizim katkı payımız ne oldu? Değişim ve dönüşüm girdabında bizler de yok muyuz? Zaman mı değişti yoksa bizler mi değiştik?

Evet sevgili dostlar, bir varoluş savaşının ortasındayız. Kim bilir kaç kez kaç yerimizden yara alacağız en sevdiklerimiz tarafından… Çünkü insan sevmediklerinden değil, sevdiklerinden vurulur, ölümden beter.

Bu savaşta, ahlaki değerlerimizi yeniden hatırlamak zorundayız. Sevgi, saygı, dürüstlük, merhamet gibi kavramları çocuklarımıza, gençlerimize yeniden öğretmek zorundayız. Onlara örnek olmalı, kendi hatalarımızı da görmeliyiz. Zaman mı değişti? Belki evet. Ama bizler de değiştik. Şimdi değişimi yeniden başlatmak, değerlerimize dönmek elimizde.

Sonuç olarak, ahlaki değerlerimizi kaybetmek, toplumsal dokunun çürümesine yol açıyor. Geleceğimizi inşa etmek istiyorsak, bu değerleri yeniden canlandırmalıyız. Çünkü ahlakı güzel olan, yaptığı işi güzel yapan, insanlığını unutmayan kişilerdir. Bu kişiler, toplumu ileriye taşır. Bu savaşı kazanmanın tek yolu, değerlerimize sahip çıkmak ve onları gelecek nesillere aktarmaktır. Unutmayalım, gerçek güç ahlakta ve sevgidedir.

İlgili Haberler

Deprem bölgesine Alanya okulları yapılacak

Haberci Editör

Fikri Berker Pakna Yazdı: “TİYATRO”

Fikri Berker Pakna

AGC’den 24 Temmuz mesajı

Haberci Editör

Yorum Yap