25.6 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Erkan Yılmaz Yazdı: “İNSAN DEĞİŞİR Mİ?”

Geçenlerde Yıldız Usmanovadan bir Orhan Gencebay şarkısı dinledim ama o anki ruh halim başka olduğundan mıdır yoksa Yıldız Usmanovanın yorumundan mıdır bilemem ama çok etkilemişti beni…

Sözler şöyle…
Neyi değiştirdik ki sevgililerden başka
Neyi geliştirdik ki bencilliklerden başka
Sevgisiz bir dünyanın yalnızlıklarındayız
Neyi eleştirdik ki yanlışlıklardan başka…
Çok doğru Neyi değiştirdik ki ?

Değişim genelde etkileşimle mümkün olur eğer hep aynı şeyleri yaşarsanız hiçbir açıdan değişmeniz mümkün değildir. Değişimden kastınız düşünsel ise etkileşimin de düşünsel olması, yani insanın fikir dünyasını genişletici etkide olması lazım. İnsan öğrendikçe olayları ve hayatı farklı görmeye başlıyor ve bunun doğal bir sonucu olarak, eskiden sahip olduğu bilgilere yenilerini ekleyerek olayları yorumlamaya başlayınca kendisini eski olduğundan bambaşka bir noktada buluyor.

Alışkanlıklar ve bunlardan kopunca oluşan korkular değişime karşı direnç oluşturur.
Her insan mayasında ne varsa öyle yaşar. Değişti dediğimiz insanlar ya kendilerini gizlemişlerdir ya da sonradan farklı yönlerini keşfetmişlerdir. Karşımızdaki bize değişik bir insan gibi gelir. Halbuki sadece potansiyelindeki kişiliği ortaya çıkarmıştır.

İlişkide olduğumuz insanın bazı özellikleri bizi çok etkilerken kimi özellikleri de bizi ondan soğutabilir, kimse mükemmel değildir. Öte yandan her yanıyla bize uyumlu bir insanla ilişki yaşamak da sıkıcı olabilir, dolayısıyla farklılıklar ilişkiye zenginlik katacaktır.

Peki İnsanlar zamanla değişir mi?

Erkekler arasında geçerli bir söz vardır, sanıyorum bu söz aynı zamanda “Kaybedenler Kulübü” filminde geçiyordu: “Kadınlar bir erkeğe âşık olur ve sonra o erkeği olmasını istedikleri adama çevirmeye çalışırlar.” Bir erkeğin “Ben bu kadını biraz değiştirmek istiyorum” dediğine pek şahit olmadım, çünkü erkek zihniyeti çok basittir; eğer kadın ona göre değilse daha en baştan uzak durmayı tercih eder. Ayrıca sevdiği kadını değiştirmeye çalışacak kadar ilişkisine emek sarf eden bir adamı bulmak zordur. İnsanları değiştiren faktörlerin başında yaşadıkları olaylar gelir, yoğun deneyimler insan ruhunda derinlik yaratır ve ardından değişim isteği ortaya çıkar. Bu istek insanın içinden gelmelidir, çünkü dışarıdan kendisine dayatılan bir değişim mecburiyetine insanlar genelde direnç gösterir.

Sevdiğiniz bir insan kalbinizi kırdığında size söyleyeceği ilk şeylerden birisi şu olabilir: “Bana bir şans daha ver. Nasıl değişeceğimi göreceksin.” O kişiye gerçekten çok inanmak isteseniz de acaba insanlar gerçekten değişebilir mi yoksa sadece yalan mı söylerler? Bunu yaşayarak anlarız.
Değişim o kadar da kolay değildir. Hangi davranış içinizden geliyorsa onu gerçekleştirmeniz her zaman daha olasıdır ve kolaydır. Ancak bu, sizin veya başkalarının değişemeyeceği anlamına gelmez. Eğer gerçekten çaba gösterilirse herhangi bir insanın değişebilmesi mümkündür.

Daha iyi bir hayat kurabilmek için madde bağımlılığından kurtulan, yıllarca psikolojik ve fiziksel şiddet gördüğü partnerini terk ederek kendisine yeni bir yol çizen, çok bencil ya da umursamaz olup sonradan hayatlarını başkalarına iyilik yapmaya adayan insanların hikâyelerini hepimiz duymuşuzdur.  İnsanlar, başkalarına kendi ahlaki ve vicdani değerlerine göre tepki gösterme eğilimindedirler. Bu hikâyeler de insanların değişebileceğini ve daha olumlu bir yöne doğru ilerleyebileceklerini gösteriyor. Sorunun cevabına gelecek olursak evet insanlar zamanla değişirler ve normal olan da budur ancak bu deneyime açık olmayı ve çok emek vermeyi gerektirir.
Bunun için gerekli olan zamandır.

Zaman kişiliğimiz üzerinde etkili olan ve değerlerimizi şekillendiren önemli bir güçtür. Bunun sonucunda da bazen önemli fırsatları kaçırır, bazen de başımızı derde sokacak ve pişman olacağımız kararlar veririz. İnsan bunu ancak geriye baktığında geçmişe dönük olarak kabul eder. Hatta bazen bunu bile kabul etmekte zorluk çeker. İnsan her dönemde içinde yaşadığı dönemi çok önemser ve en sonunda “olacağını düşündüğü kişi olduğunu” düşünür. Oysa insan beyninin en önemli özelliği, ilerleyen yıllarda azalsa da, esnekliği ve yeniden şekillenebilmesidir. Şu anda da olmuş ve bitmiş olduğumuzu düşündüğümüz kişi de gerçekte, geçmişte olduğunu düşündüğümüz gibi “geçici”dir. İnsan hayatında gerçekte sabit ve değişmeyecek olan tek şey değişim ve bizim de değişeceğimiz gerçeğidir.
Ne demişler..

Dünya değişir. Zaman ve mekan değişir., duygular, insanlar değişir, ama vicdanın sesi, ölümün saati, vuslatın rengi, kaderin takdiri asla değişmez…
Vesselam
Kalbimden kalbinize …

İlgili Haberler

Feci kazada can verdi, toprağa verildi

Haberci Editör

Alanyaspor’dan 6 maç sonra kritik 3 puan: 0-1

Haberci Editör

Başkan Özçelik’ten Tarihe Yolculuğa Davet

Haberci Editör

Yorum Yap