32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Erkan Yılmaz yazdı: ‘DOĞRU İNSAN YANLIŞ ZAMAN’

Bir süredir kafamı kurcalayan şu konu üzerine yazmaya karar verdim; “Doğru insan yanlış zaman / yanlış insan doğru zaman.”

Birçoğumuz böyle bir durumu ya yaşamışızdır ya da etrafımızdan bu durumla ilgili yakınmalara tanık olmuşuzdur. Hem doğru insanın hem doğru zamanın aynı anda vuku bulmuşluğu pek yoktur açıkçası. Niye her ikisinin yanlış olduğu durumları fazlaca yaşarken iki doğrunun denk gelmesini az yaşarız?
Genellikle suçu zamana atarız, biz insanoğlunun en sevdiğidir zaman kavramının arkasına sığınmak. Başımıza gelen her olumsuz durumda hemen “yanlış zaman, zaman her şeyin ilacı, zamanla geçer…” der dururuz, ne de olsa öyle gördük öyle büyüdük. Oysa ki zaman bizden tamamen bağımsız ve bizden haberi bile olmadan üstüne düşeni yapıyor yani akıp gidiyor kendi sistemi içinde döngüsünü tamamlıyor.

Biz niye her şeyi zamanının üstüne atıyoruz? Hemen cevap vereyim; sorumluluğunu almaya cesaretimiz olmayan davranışları, yüzleşmeye korktuğumuz duyguları ve bize acı veren yaşam olaylarını zamanın üzerine atarak hem yükümüzü hafifletiyoruz hem de bir suçlu bulmanın verdiği rahatlıkla üzerine düşünmeyi bir kenara bırakmış oluyoruz.

İlişkiler için de aynısını yapıyoruz. Aksayan, yolunda gitmeyen bir şeyler olunca “yanlış zaman” diyerek hemen sıyrılıyoruz içinde bulunduğumuz durumdan.
Şimdi elimizde neler var bir hatırlayalım; doğru insanın özellikleri, ilişki içindeki doğru insanın özellikleri ve doğu zamanın oluşması için gereken özellikler.
Bunların hepsini aynı andan hayatımızda olursa ki bu ne kadar mümkün bilemiyorum ama “doğru insan doğru zaman” dediğimiz büyük ikramiyeye denk gelmiş oluyoruz.

Doğru insan yanlış zaman ya da yanlış insan doğru zaman olunca ise sanırım amorti ile yetiniyoruz veya yetinmeyip oradan hemen uzaklaşıyoruz.

Bu özellikleri şöyle bir bakıp kendim için yorumladığımda gerçekçi olacağım ve hayatımın hiçbir döneminde zamansal doğruluklar kısmının tam olarak aynı anda olmayacağını şimdiden söyleyebilirim. Objektif olarak bakınca öyle sanıyorum ki bu yazıyı okuyanların da zamansal doğruluklar kısmı aynı anda hayatında olmayacaktır. “Benim hayatımda hepsi aynı anda var” diyenler olursa da tebrik eder işin sırrını paylaşmasını rica ederim.

Şimdi öyleyse bu demek oluyor ki ilişkiler de her daim zaman kısmı Yanlış olacak. Evet doğru insan hayatımıza girse bile zaman hep yanlış olacak çünkü bu kadar özelliğin aynı anda hayatımızda olması pek mümkün değil. Hadi diyelim ki bu özellikler aynı anda oldu ama sürekli olarak kalıcı olma garantisi yok, illa ki eksikler olacak.

Peki ne yapacağız, ilişki mi yaşamayacağız zaman hep yanlış diye? Hayır tabii ki.

En başta suçu zamana atmaktan vazgeçip kendimize döneceğiz. Doğru diye nitelendirdiğimiz kişi hayatımıza girince her şeyin tam olmasını beklemeden ilişkiyi sürdürmeye niyet edeceğiz, eğer gerçekten ilişki içinde kendimizi mutlu hissettiğimize inanıyorsak, o kişiyle olmaktan mutluysak, var olan yanlış zamana rağmen o ilişki için çaba harcayıp sürdürmeye gönüllü olacağız. Aksi halde her zaman “doğru insan ama yanlış zaman” kısır döngüsünde dönüp durmuş oluruz ve bu döngünün de kimseye faydası olmaz. İlişkisi güzel giden kişilere bakınca gerçekten birlikteliği sürdürmeye niyetli olduklarını ve çabaladıklarını görürüz.

Çaba ve niyet hayatın olmazsa olmazlarıdır. Aile ilişkilerimiz, işimiz, arkadaşlarımız için çabalarken bu kısımlardaki aksaklıkları yanlış zaman diyerek bir kenara atmıyorken neden iş romantik ilişkileri yürütmeye gelince hemen yanlış zaman diyerek kenara çekiliyoruz hatta ortadan kayboluyoruz? Bu sorunun cevabını verince zamana da yanlış demekten vazgeçmiş olacağız.

Sonuçta hiçbirimizin hayatı gül bahçesi değil, velev ki gül bahçesi bile olsa o bahçede gülden çok gülün dikenlerinin olduğunu unutmamak lazım ne dersiniz?
Vesselam ….

Kalbimden kalbinize….

İlgili Haberler

Başhekim Karahan’dan Başsavcı Tekin’e Ziyaret

Haberci Editör

Başkan Tavlı, Yağışların Olumsuz Etkilediği Üreticilere Destek Elini Uzatıyor!

Haberci Editör

Burhan Çetinkaya yazdı: “Çok Geç Olmadan”

Burhan Çetinkaya

Yorum Yap