15.1 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Eren Yurt Yazdı: “Sokaktaki Güven Kaynağı; Bekçiler”

Eren Yurt Yazdı: “Sokaktaki Güven Kaynağı; Bekçiler”

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulduğu günden bu yana Osmanlı Devletinden gelen güvenlik teşkilatı ve gelenekleri de birlikte devam etti. Güvenlik teşkilatımız polis, jandarma, piyade vs. olarak gruplara ayrılır. Ordumuz, Emniyet teşkilatımız ve Adalet Bakanlığına bağlı Ceza ve Tevkif Evleri çalışanları bir bütünlük arz ederler.

Ama bizim en fazla hayatımıza dokunan bilhassa Alanya ölçeğinde gördüğümüz 2007-2016 ve 2016-2022 yılları arasına bakılırsa evimizde rahat uyuma, sokağımız ve caddemizde rahat gezmemizi sağlayan, balkondan nahoş görüntüleri görmemizi engelleyen Bekçilerin hakkı ödenmez.

Diğer tüm güvenlik güçlerimiz hepsi çok büyük diyebileceğimiz olağanüstü başarılara imza attılar, başarılarının da devamını diliyoruz. Ancak; Bekçilerin yeniden aktif halde sokakta, caddede olması, yaya devriye ile sürekli araç ile girilmeyen her yerde olmaları işte bizim güvenli şekilde gezmemizi dolaşmamızı ve sorun yaşamamamızı sağladılar.

Peki Bekçilerin yaptıkları iş biliniyor mu? Maalesef çok az kişi biliyor. Halkımızın güvenlik güçlerimize sevgi, saygı ve güvenleri sonsuzdur, bundan şüphe yok. Bir kesimin ise sürekli maalesef ‘Akp’nin Bekçileri’ yaftası yapıştırması, yakıştırma yapması gerçekten acı ve ayıptır.

Benim de birkaç kez şahit olduğum bu konu yaralayıcıdır. Örneğin; Bir binada bir kötü var diye tüm bina kötü mü oluyor. Bir kişi veya birkaç kişi belki birileri aracılığıyla girmiş olabilir. Ama tüm teşkilat mensuplarına böyle karalama yapmak ciddi bir psikiyatrik sorundur. Hatta aldığı maaş ile bir başka meslek karşılaştırması daha büyük ayıptır. Hangi karşılaştırma yapan her an kelle koltukta bir işte çalışan bir insanla maaş karşılaştırması yapabilir?

Bir suçlu tarafından başına bir şey yapılan, hayatını kaybeden bekçi, asker, polis bizim huzurumuz için bunu yapmış olmuyor mu? Bundan önceki iktidarlar döneminde işe girenler aynı sözlerle mi yaftalansın istersiniz? Her kim olursa olsun bir meslek grubunu komple karalamak vicdansızlık ve ahlaksızlıktır. Ülkede büyük bir sokak kaosunun üzerine ilaç gibi gelen bekçilere teşekkür ederiz. Sokakta sizleri her gece gördüğümde güvenle yürüyen tüm insanlar adına da şunu söylemek gerekir;  Umarım mesleki haklarınız daha da iyi olur.

Mesleğinizin belki Türkiye’de unutulmuş olması ve benim çocukluğumda hayal meyal hatırladığım şu an olmayan özelliği ile bitirelim. Bekçi düdüğünüz hiç susmasın. Şimdilik Hoşçakalın. Sürç-i lisan ettiysek af ola.

İlgili Haberler

Erkan Yılmaz Yazdı: “İnsan Nedir? “

Erkan Yılmaz

Footvolley Dünya Kulüpler Kupası Alanya’da

Haberci Editör

Alanya’da Bariyerlere Çarpan TIR Alev Aldı

Haberci Editör

Yorum Yap