26.1 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi ALTSO’da Başladı

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) ile Alanya Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde düzenlenen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi, ALTSO Meclis Salonu’nda başladı.

Eğitimin İlk Günü

Toplamda iki gün sürecek eğitimlerin birinci gününde “Sağlıklı Yaşam”, “Teknoloji Bağımlılığı” ve “Tütün Bağımlılığı” konuları ele alındı. Alanya Halk Eğitimi Merkezi’nden Rehber Öğretmen Tuğçe Öztürk Telman’ın konuşmacı olarak katıldığı eğitimde, bağımlılık çeşitleri üzerinde durularak tüm bağımlılıkların ortak noktalarına değinildi. Eğitimci Telman, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’nın, Türkiye Yeşilay Cemiyeti iş birliğinde geliştirildiğini ve toplum genelinde bağımlılık konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladığını belirtti.

Eğitimin İkinci Günü

Eğitimin ikinci gününde “Alkol ve Madde Bağımlılığı” konuları anlatılacak.

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı Nedir?

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Yeşilay Cemiyeti iş birliğinde yürütülen bir eğitim modeli olup, tütün, alkol, madde, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam konularında başta çocuklar ve gençler olmak üzere toplum genelinde farkındalığı artırmayı amaçlamaktadır.

Bu program çerçevesinde 34.796 rehber öğretmen aracılığıyla her yıl 10 milyon öğrenci ve 3 milyon yetişkine ulaşılmaktadır. TBM, ülke çapında Halk Eğitimi Merkezleri aracılığıyla yaygınlaştırılarak öncelikle öğrencilere, ardından toplum geneline ulaşmayı hedeflemektedir. Kurumsal iş birlikleri ile bağımlılıkla mücadele çalışmalarını genişletmeyi amaçlayan program, toplumda sağlıklı yaşam prensiplerine yönelik bilgilendirme ve bağımlılık türlerinin önüne geçmeyi hedeflemektedir.

İlgili Haberler

Başkan Yücel, Sanayi Esnaflarıyla Kahvaltıda Buluştu

Haberci Editör

İşitme engelli çocuklara ‘Akıl Oyunları’ eğitimi

Haberci Alanya

Haberci Editör

Yorum Yap