18.1 C
Alanya
28/02/2024
Haberci Alanya
GüncelHaberci Alanya

Taşkent’te KGK Temaslari: Türk-Özbek Gazeteciler Çalıştayı İçin Mutabakat Sağlandı

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve KGK Dış Medya Meclis Başkan Vekili Ahmet Coşkunaydın, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te çeşitli temaslar gerçekleştirdi. Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Dr. Olgan Bekar’ı ziyaret eden Dim ve Coşkunaydın, Türkiye-Özbekistan ilişkileri üzerine verimli bir görüşme gerçekleştirdi.

KGK heyeti, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Dr. Olgan Bekar’a KGK resmi yayını Küresel Medya dergisini takdim etti. Başkan Dim, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, “Sayın Büyükelçimize kabulü için çok teşekkür ederiz” dedi.

Ayrıca, KGK heyeti Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 5 yıl önce kurulan Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sherzodkhon Kudratkhodja’yı ziyaret etti. Yapılan görüşmede, iki ülke gazetecileri ve iletişim hocalarının katılımıyla bir çalıştay düzenlenmesine dair mutabakata varıldı.

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve KGK Dış Medya Meclis Başkan Vekili Ahmet Coşkunaydın, üniversitenin ikinci yabancı dil olarak zorunlu olan Türkçe dersine katılarak öğrencilerle bir araya geldi. Başkan Dim, “Özbek öğrencilerin severek Türkiye Türkçesi’ni öğrenmeleri bizleri mutlu etti. Birlikte pratik yaptık. İzledikleri dublajsız Türk dizileri de katkı sağlamış” şeklinde konuştu.

KGK heyeti ayrıca Taşkent’te Özbekistan Gazeteciler Birliği Başkanı ve KGK üyesi Kholmurod Salimov ile KGK Özbekistan Temsilcisi Khamza Cumayev ile bir araya gelerek 2024 için işbirliği projelerini masaya yatırdı. Türk ve Özbek gazeteciler arasında gerçekleşen bu buluşmanın ardından ortak çalışmalara dair planlar değerlendirildi.

İlgili Haberler

Alper Arıkan’dan Yaylara Ziyaret …

Haberci Alanya

Başkanı Çavuşoğlu Fenerbahçe Maçında Taraftardan Destek İstedi

Haberci Alanya

Kanser’de erken teşhis önemli – Video –

Haberci Editör

Yorum Yap