32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaKültür Sanat

Tarihi Bedesten’de Zaman Tünelinde Alanya Sergisi

Alanya Belediyesi, tarihi mekanları sanatla buluşturarak Kale’deki Bedesten Çarşısı’nda “Zaman Tünelinde Alanya” adlı sergiyi açtı. Yaz boyunca açık kalacak olan sergi, ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Zaman Tünelinde Yolculuk

Alanya tarihinin sistematik olarak anlatıldığı “Zaman Tünelinde Alanya” kitabında, iki kardeşin Damlataş Plajı’ndan başlayıp Damlataş Mağarası’nda son bulan zaman tünelindeki yolculuğu anlatılıyor. Tarihin Babası unvanıyla tanınan ünlü tarihçi Herodot ile başlayan bu yolculuk, Kleopatra, Kir Fart, Ertokuş Bey, Alaeddin Keykubat, İbni Bibi, İbni Batuta, Kaygusuz Abdal, Kılıç Arslan, Gedik Ahmet Paşa, Piri Reis, Kanuni Sultan Süleyman, Evliya Çelebi, Kaptan Beafort, Hamdullah Emin Paşa ve Mustafa Kemal Atatürk ile devam ediyor. Bu yolculukta, Alanya tarihine ışık tutan önemli kahramanlarla tanışan çocuklar, birbirinden ilginç olaylara tanık oluyor.

Sergi Detayları ve Amacı

Sergide yer alan eserler, Alanya’yı çocuklara daha iyi anlatmak ve tarihi sevdirmek için Gazeteci Deniz Som’un kaleme aldığı ve Prof. Dr. Nazan Erkmen’in resimlediği “Zaman Tünelinde Alanya” kitabındaki kahramanların resimleri ve hikayelerinden oluşuyor. Alanya Kalesi’nin korunması ve canlanmasına katkı sunacak olan sergi, Kale’nin simge yapılarından Bedesten’de yer alıyor. Böylece, tarihi 13. yüzyıla dayanan bir kültürel miras daha vatandaşlarla buluşturulmuş oluyor.

Tarihi Yapının Yeniden Canlanması

Alanya Belediyesi’nin Kale’de yaptığı çalışmalar kapsamında restore edilerek özgün fonksiyonunda ziyarete açılan bu tarihi yapı, sergi sayesinde daha iyi tanıtılarak hak ettiği değere de kavuşmuş olacak. Bu sergi, Alanya’nın tarihi ve kültürel mirasının yeni nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynayacak.

İlgili Haberler

Konyaaltı’ndan Avrupa’da Bir Zafer Daha

Haberci Editör

Mahmutlarda İmar Yolu Açma Çalışmaları Devam Ediyor

Haberci Alanya

Alanya Belediyesi Diyabetli  Çocuklara Ücretsiz Sensörlü Glikoz Ölçüm Cihazı Dağıttı

Haberci Alanya

Yorum Yap