15.1 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Nefes Darlığı Çekenler İçin Pulmoner Rehabilitasyon Önerisi

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Deniz Çelik, nefes darlığı çekenler için pulmoner rehabilitasyonun (solunum terapisi) önemine vurgu yaptı.

Pulmoner rehabilitasyon, uzun süreli solunum problemi yaşayan hastaların tıbbi tedavilerine ek olarak önerilen bir yaklaşım olarak tanımlanıyor. Bu program, hastaların fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi, sağlıklarını iyileştirmeyi ve günlük yaşam aktivitelerinde yeterliliği artırmayı hedefliyor.

Doç. Dr. Çelik, pulmoner rehabilitasyon programlarının kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) başta olmak üzere birçok solunum hastalığında başarıyla uygulandığını belirtiyor. Programın amacı, hastalığın ilerlemesini önlemek, nefes darlığı ve yorgunluğu azaltmak, yaşam kalitesini artırmak ve hastalığa bağlı psikolojik durumu iyileştirmektir.

Pulmoner rehabilitasyon programları, hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir ve genellikle haftada iki veya üç seans olarak 5-8 hafta süresince uygulanır. Bu programlar, egzersiz eğitimi, fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme gibi sağlıklı yaşam öğretilerini içerir ve hastalara yaşam tarzı haline getirilmesi önerilir.

Nefes darlığı, çabuk yorulma ve güçsüzlük hisseden kişiler, göğüs hastalıkları uzmanına başvurarak pulmoner rehabilitasyon programlarından yararlanabilirler.

İlgili Haberler

Kaçak sigara imal edenler yakalandı

Haberci Editör

Başkan Şahin Gündemi Değerlendirecek …

Haberci Editör

Başkan Mevlüt Çakan’dan 30 Ağustos Mesajı

Haberci Editör

Yorum Yap