15.1 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Engelsiz Alanya İçin Patika Derneği, Belediye Başkan Adaylarına Çağrıda Bulundu

Alanya merkezli Patika Engelsiz Yaşam Gönüllüleri Derneği, 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde kentte engelli bireylerin yaşam şartlarını iyileştirmek amacıyla belediye başkan adaylarına çağrıda bulundu.

Dernek, kent genelinde erişilebilirlik, engelli turizmi, engelli istihdamı, sosyal entegrasyon ve farkındalık projeleri gibi konularda belediye başkanlarından taahhütlerde bulunmalarını talep etti.

Patika Engelsiz Yaşam Gönüllüleri Derneği’nin çağrısında vurgulanan ana konular şu şekilde sıralandı:

  1. Erişilebilirlik Projelerinin Hızla Tamamlanması: Belediye başkan adaylarından, şehirdeki tüm mekanların ve altyapının engellilere uygun hale getirilmesi için bir master plan oluşturarak bu konuda çalışmalar yapmaları istendi. Eğer adayların projeleri arasında erişilebilirlik master planı bulunuyorsa, dernek bu planın kamuoyu ile paylaşılmasını bekliyor.
  2. Engelli Turizmi Çalışmalarının Hızlandırılması: Alanya’nın önemli bir turizm kenti olması nedeniyle, adaylardan engelli turizmi çalışmalarını hızlandırmaları ve şehirdeki turistik mekanları engellilere uygun hale getirmeleri talep edildi.
  3. Engelli İstihdamına Öncelik Verilmesi: Belediye başkan adaylarından, belediye bünyesinde engelli istihdamını teşvik edici projeleri kamuoyu ile paylaşmaları bekleniyor.
  4. Sosyal Entegrasyon ve Farkındalık Projelerinin Yapılması: Adaylardan, engellilerle toplum arasındaki bağı güçlendirecek sosyal entegrasyon projelerini hayata geçirmeleri ve toplumda engelli farkındalığı oluşturacak etkinliklere öncülük etmeleri isteniyor.
  5. Engelli Danışma ve Koordinasyon Kurulu Oluşturulması: Belediyelerde tüm paydaşların temsilcilerinin bulunduğu bir “Engelli Danışma, İşbirliği ve Koordinasyon Kurulu”nun oluşturulması talep edildi. Bu kurulun, belediye başkanı başkanlığında 3 ayda bir toplanarak engelli konularını ele alması isteniyor.

Dernek, belediye başkan adaylarından seçim sürecinde verdiği sosyal projeleri seçim sonrasında unutmamalarını ve vaatlerini yerine getirmelerini bekliyor. Bu kapsamda, belediye başkanlarına düşen sorumlulukları yerine getirmeleri durumunda dernek, kentte yaşayan engelli bireylerin hayat kalitesinin artmasına katkı sağlanacağını belirtiyor.

İlgili Haberler

Başhekim, Belediye Başkanı Özçelik’i Ziyaret Etti

Haberci Editör

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu’nun Dayısı Son Yolculuğuna Uğurlandı

Haberci Editör

Dünya Çapında İnsan Kaynakları Lideri Şerif Kaynar Alanya’da!

Haberci Editör

Yorum Yap