32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Bölgedeki İlk Laparoskopik Mesane Ameliyatı ile Sağlığına Kavuştu

Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği’nde 40 yaşındaki hasta Muammer Çetin, 12 yıllık yabancı cisimden laparoskopik cerrahi yöntemle kurtuldu.

Sürekli İdrar Enfeksiyonlarının Sebebi 10 cm’lik Yabancı Cisim Çıktı

Alanya’da yaşayan 40 yaşındaki Muammer Çetin, son yıllarda sürekli idrar yolu enfeksiyonu geçirmesi nedeniyle sağlık kontrolüne başvurdu. Yapılan tetkiklerde, “sistoskopi” adı verilen kamera yöntemi ile Çetin’in idrar kesesinde 10 santimetrelik bir yabancı cisim tespit edildi. Bu cisim, mesane duvarı ile bütünleşmiş durumdaydı. Hasta, Alanya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ALKÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Akkoç’a yönlendirildi.

Mesh Materyali Mesanede Bulundu

Doç. Dr. Ali Akkoç, yapılan bilgisayarlı tomografi ve sistoskopi görüntülemeleri sonucunda, yabancı cismin 12 yıl önce yapılan kapalı laparoskopik kasık fıtığı onarımında kullanılan “mesh materyali” olduğunu belirledi. Bu durumun literatürde çok nadir görüldüğünü ve şimdiye kadar sadece 11 vakada rapor edildiğini açıkladı. Genellikle açık cerrahi yöntemle tedavi edilen bu tür vakalarda, Çetin’e laparoskopik yöntemle müdahale kararı alındı.

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları

Doç. Dr. Akkoç, laparoskopik cerrahinin, minimal invaziv bir yöntem olması nedeniyle daha az komplikasyon ve hızlı iyileşme sağladığını vurguladı. Bu vakada uygulanan laparoskopik cerrahi yöntemin, ileri düzey laparoskopi deneyimi gerektiren ve bölgede ilk kez uygulanan bir yöntem olduğunu belirtti.

Nitelikli Sağlık Hizmeti Sunmaya Devam

Doç. Dr. Ali Akkoç, “Hastane ve üroloji kliniği olarak bölgede referans merkez haline geldiğimiz için mutluyum. Bundan sonra da bölgemizde nitelikli sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz,” dedi.

İlgili Haberler

ALKÜ Aşçılık Öğrencileri, Usta Şef Kıvanç Karagöl ile Sektörel Eğitimde Buluştu

Haberci Editör

Malatyaspor Maçı Biletleri Satışta. İşte Ayrıntılar…

Haberci Alanya

Alanya ATABEM bir ilke imza attı

Haberci Editör

Yorum Yap