15.1 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
Haberci Alanya

Başkan Yücel, Mahmutlar’daki Naula Antik Kenti için Tarihi Protokolü İmzaladı

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Mahmutlar Mahallesi’nde bulunan Naula Antik Kenti’nin arkeolojik zenginliklerini gün yüzüne çıkarmak ve turizme kazandırmak amacıyla önemli bir adım attı.

Başkan Yücel, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu ile birlikte devir protokolünü imzaladı.

Alanya’nın tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkmak için yoğun çaba harcayan Başkan Yücel, Naula Antik Kenti’ni canlandırma projesi kapsamında Mahmutlar’da bulunan antik kente odaklandı. Mahmutlar Mahallesi’ndeki 1. derece Arkeolojik Sit Alanı içinde yer alan Naula Antik Kenti’nin projelendirme ve restorasyon çalışmaları için Alanya Belediyesi’ne devir protokolü imzalandı.

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Candemir Zoroğlu, protokol imzalamak için bir araya geldi. İl Müdürlüğü’nden Şehir Plancısı Tuba Ayçin, Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen ve Alanya Belediyesi Kültür Müdürü Nimet Hacıkura da protokol imza törenine eşlik etti.

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zoroğlu, imza töreni sonrasında yaptığı açıklamada, Alanya Belediyesi’nin kültürel mirasın korunması konusunda önemli iş birlikleri yaptığını vurgulayarak, Naula Antik Kenti’nin restorasyonu için yapılan iş birliğinin önemine dikkat çekti. Protokolün, antik kentin arkeolojik verilerinin ortaya çıkarılması, çevre düzenlemesi ve ziyarete açılması konularında iş birliği yapılmasını içerdiğini belirtti.

Başkan Yücel ise, bugüne kadar gerçekleştirdikleri koruma projeleri ve eserler üzerinde yaptıkları restorasyon çalışmalarıyla Alanya’nın tarihine sahip çıkmaya devam ettiklerini ifade etti. Naula Antik Kenti’nin turizme kazandırılması için atılan bu adımın önemine vurgu yaparak, antik kentin kazılarının en kısa sürede başlayacağını ve buranın gelecek nesillere aktarılması için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti.

Başkan Yücel ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Zoroğlu, Alanya Belediyesi tarafından projelendirme, kazı, onarım ve koruma çalışmalarına en kısa zamanda başlanacağını duyurdu.

İlgili Haberler

Otellerde 28 bin depremzede ağırlanıyor

Haberci Editör

İşsizlik Ödemelerinin Yapılacağı Tarih Belli Oldu

Haberci Alanya

Eğitimci Feride Nazlım Genç yazdı: Bir Umuttur Sınava Girmek

Feride Nazlım Genç

Yorum Yap