15.1 C
Alanya
21/04/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Alanya’da Öğrencilere Skolyoz Taraması Başladı

Alanya Üniversitesi, Alanya ilçesindeki okullarda skolyoz taramalarına başladı. Omurga sağlığına dikkat çekmek ve öğrencilerin sağlıklı bir şekilde büyümelerine destek olmak amacıyla gerçekleştirilen taramalarda, öğrencilerin omurga sağlığı detaylı bir şekilde incelendi.

Alanya Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü Öğretim Üyeleri tarafından yapılan taramalarda, püstür bozukluğu tespit edilen öğrenciler, il ve ilçedeki sağlık kuruluşlarına yönlendirildi. Skolyozun erken teşhis edilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi Erdem Demir, skolyozun ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini vurguladı.

Dr. Demir, “Skolyoz erken teşhis edilmediğinde ilerleyebilir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Çocuk yaştan itibaren tüm gençlerin düzenli olarak skolyoz taramalarının yapılması gerekir” dedi. Gerçekleştirilen taramaların öğrencilerin sağlık durumlarını belirlemeye ve gerekli tedbirleri alarak sağlıklarını korumaya yönelik önemli bir adım olduğunu ifade etti.

Vücutta fonksiyonel duruş bozukluklarına neden olan skolyoz hastalığının özellikle 9-15 yaş aralığındaki çocukları tehdit ettiğini belirten Dr. Demir, erken tanının diğer deformitelerin önlenmesi açısından önemli olduğunu vurguladı.

Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, skolyoz taramalarının düzenli olarak okullarda yapılmasının öğrencilerin ve gelecek nesillerin daha sağlıklı bir şekilde büyümelerine olanak tanıyacağını söyledi. Güner, “Omurga sağlığına dair farkındalığın artmasına ve erken teşhis ile müdahalenin önemli olduğuna inanıyoruz. Skolyoz taramalarının okullarda düzenli olarak yapılması, öğrencilerin ve gelecek nesillerin daha sağlıklı bir şekilde büyümelerine olanak tanıyacaktır” şeklinde konuştu.

Taramaların tüm ilçe okullarında sırasıyla yapılacağı belirtildi.

İlgili Haberler

Dedikodulara Kulak Asmayın …

Haberci Editör

Meral Akşener Alanya’ya Geliyor – Şahin’den Davet

Haberci Editör

Akılcı İlaç Kullanımı Nasıl Olmalı?

Haberci Alanya

Yorum Yap