32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaKültür Sanat

Alanya’da Kızılcaşehir Kalesi Yeniden Ayağa Kalkıyor

Tarihi Orta Bizans dönemine dayanan Kızılcaşehir Kalesi, turizme kazandırılıyor.

Alanya’da yetkililer, Orta Bizans dönemine ait Kızılcaşehir Kalesi’ni turizme kazandırmak için harekete geçti. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ve Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkan Yardımcısı Şükrü Cimrin, “Kızılcaşehir Kalesi, tarihi ve muhteşem Alanya manzarası ile ilgi görecek, şehrimize hem kültürel hem de turizm açısından değer katacaktır” dedi.

Gözden Kaçan Tarihi Hazinenin Yeniden Keşfi

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Alanya İlçe Başkanı Mehmet Şarani Tavlı, Alanya Müze Müdürü Seher Türkmen, Alanya İlçe Turizm Müdürü ve AK Parti Alanya İlçe Yönetimi Kültür Turizm Komisyonu üyeleri geçtiğimiz günlerde Kızılcaşehir Kalesi’nde incelemelerde bulundu. TGA ve ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin, Dim TV’ye yaptığı özel açıklamada, Kızılcaşehir Kalesi’nin Alanya turizmine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Kültürel ve Turistik Değer

Şükrü Cimrin, açıklamalarında, “AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mehmet Şarani Tavlı, turizm komisyonumuzu kurduğumuzda bizden Kızılcaşehir üzerine bir çalışma yapmamızı istedi. Kızılcaşehir Kalesi’ni turizme kazandırmamız gerektiğini söyledi. Biz de gerekli birimlerle görüşmelerimizi yaptık. Kızılcaşehir Kalesi, Orta Bizans döneminde yapılmış çok değerli bir yapı. Alanya turizmi için çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Syedra Kalesi’nden sonra Alanya tepelerine hakim olan bu tip antik kentlerimizi kalelerimizi bir bütün halinde düşünüyoruz. Alanya’nın marka değerini, alternatif turizm değerini ve tarihi değerini çok arttıracağını düşünüyoruz,” dedi.

Turizmin Yeni Cazibe Merkezi

Cimrin, ayrıca Alanya’ya gelen tarih meraklısı turistlerin Kızılcaşehir Kalesi’ni ziyaret edebilmesi için en az 4-5 gün ayırması gerektiğini vurguladı. Turizm Bakanlığı ile birlikte Kızılcaşehir Kalesi’ni turizme kazandırmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti ve belirli bir zaman zarfında önemli mesafe kaydedeceklerine inandığını ekledi.

Kızılcaşehir Kalesi’nin Tarihi

Kızılcaşehir Kalesi, Alanya’nın Kızılcaşehir Mahallesi’nde bir tepe üzerinde kurulmuştur. Alanya’nın kuşbakışı görülebildiği Kızılcaşehir Kalesi, Alanya merkeze 12 km uzaklıkta olup, yeni Alanya Stadyumu’nun arkasında yer almaktadır. Üç tarafı surlarla çevrili olan kale, kuzey tarafında Haydarlar mevkiinde tarihi kalıntılar ve mezarlarla zenginleşmiştir.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Sema Doğan ve ekibinin 2005 yılında Alanya ve çevresinde yaptığı Bizans araştırmalarında Kızılcaşehir Kalesi de incelenmiştir. Bu çalışmada, kalenin Orta Bizans dönemi Akdeniz mimarisinin tipik örneklerinden olduğu, kuzey, güney ve doğu yönlerinde surlarla korunduğu ve batı kısmının kayalık dik yamaçla sınırlandığı belirtilmiştir. Kaledeki buluntular arasında Bizans seramik parçaları, zeytin işlikleri ve dini yapılar bulunmaktadır.

İlgili Haberler

Özçelik, Ziyaretçilerini Ağırlıyor

Haberci Editör

MHP Alanya’ya 100’üncü yıla özel 100 genç üye oldu

Haberci Editör

Kurtoğlu: “Rusya ile ticaretimiz engellenemez”

Haberci Editör

Yorum Yap