23.1 C
Alanya
30/05/2024
Haberci Alanya
Haberci Alanya

Alanya’da Hanutçuluk Tarih Oluyor: TBMM’den Onay Geldi

TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen kanun teklifiyle birlikte Alanya’da turistleri yanıltarak komisyon aldıkları dükkanlara yönlendiren rehber ve seyahat acentelerinin hanutçuluk yapması yasaklanıyor.

Kanun değişikliğiyle birlikte Türkçe rehberlik yasallaşırken, hanutçuluk yapan rehberlere 25 bin TL ile 100 bin TL arasında idari para cezası uygulanacak. Aynı şekilde, seyahat acentelerinin de hanutçuluk yapmaları yasaklanıyor ve bu eylemi gerçekleştiren acenteler 5 yıl seyahat acenteciliğinden men veya belge iptali ile karşı karşıya kalacak.

Alanya’da turizmciler ve esnaf temsilcileri, hükümetin aldığı kararın doğru ve yerinde olduğunu belirterek memnuniyetlerini dile getirdi. Alanya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (ALESO) Başkanı Nuri Demir, hanutçulukla ilgili tepkilerini defalarca ilettiklerini ve hükümetin aldığı karardan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ise hanutçuluğun turizmin kanayan yaralarından biri olduğunu belirtti. Kanunla getirilen yasak ve cezaların hanutçuluğu ortadan kaldıracağını umduklarını dile getirdi.

Ancak, Rehberler Odası temsilcilerinin olumsuz açıklamaları da bulunuyor. Rehberleri ucuz fiyatlarla çalışmaya mecbur bırakmanın kabul edilemez olduğunu belirten temsilciler, yılda maksimum 200 gün çalışabilen bir meslek grubunun kazançlarını azaltmanın sorun oluşturabileceğini ifade ediyorlar.

Turizmin önündeki tüm engellerin kalkmasını dileyen Dahaoğlu, işlerini güven ve huzur içinde yapabilmeyi temenni ediyor.

İlgili Haberler

Antalya Emniyet Müdürü Orhan Çevik’ten, 23 Nisan Mesajı

Haberci Editör

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlanacak

Haberci Alanya

Kazım İnan Ramazan Bayramı mesajı yayınladı

Haberci Editör

Yorum Yap