26.1 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Alanya’da 19 Mayıs Coşkusu

Alanya, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı görkemli etkinliklerle kutladı.

Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik ve on binlerce vatandaş, bayramı Fener Alayı Yürüyüşü ve Yüzyüzeyken Konuşuruz konseriyle coşkuyla yaşadı. Başkan Özçelik, “19 Mayıs Bayramımızı coşkuyla kutlamak hepimizin görevidir” dedi.

Fener Alayı Yürüyüşü

Bayram etkinlikleri, Alanya Belediyesi ve Alanya Kent Konseyi iş birliğiyle düzenlenen Fener Alayı Yürüyüşü ile başladı. Atatürk Anıtı önünde toplanan vatandaşlar, meşaleler ve bayraklar eşliğinde marşlar söyleyerek yürüdü. Kaymakam Fatih Ürkmezer ve Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, 19 Mayıs meşalesini gençlerle birlikte yaktı. Yürüyüş, Atatürk Caddesi ve İskele üzerinden Alanya Belediye Binası arkasındaki konser alanına kadar devam etti.

Şelale Meydanı’ndaki Gösteriler

Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikler, Gençlik Yürüyüşü ile Şelale Meydanı’na taşındı. İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Emre Kıldırgıcı, günün anlam ve önemine dair konuşma yaptı. Gençler, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata’ya Cevabını okudu. Şiir dinletisi, halk oyunları, judo, cimnastik ve tekvando gösterileri büyük ilgi gördü. Alanyalı Dünya Eskrim Şampiyonu Doruk Erolçevik’e ödül verildi. Kaymakam Ürkmezer ve Başkan Özçelik, spor branşları tanıtım stantlarını gezdi.

19 Mayıs Konseri

Alanya Belediye Binası arkasında düzenlenen konser, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan konuşmasında, gençlerin Türkiye’nin geleceği olduğuna vurgu yaptı. Başkan Özçelik, “105 yıl önce bugün, Anadolu topraklarında esarete isyan çığlığı yankılanmış ve milletimizin yetiştirdiği kahraman bir subay, aydınlığın meşalesini yakmıştır. 19 Mayıs, esarete hayır demenin sembolüdür. 19 Mayıs, tam bağımsız, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletinin giriş kapısıdır” dedi. Başkan Özçelik, gençlere hitaben yaptığı konuşmada, bayramı coşkuyla kutlamanın önemine değindi ve “Bugün aynı zamanda Atamızın doğum gününü kutluyoruz” ifadelerini kullandı. Konuşmasının ardından Özçelik, Kaymakam Ürkmezer’le görüşerek yurtta kalan öğrencilerin bir saat daha geç giriş yapabileceğini duyurdu.

Yüzyüzeyken Konuşuruz Konseri

Gece, Türkiye’nin popüler müzik gruplarından Yüzyüzeyken Konuşuruz’un konseriyle devam etti. Konser alanını dolduran on binlerce kişi, grubun sevilen şarkılarıyla bayram coşkusunu doyasıya yaşadı. Grubun solisti Kaan Boşnak, böyle anlamlı bir günde Alanya halkıyla buluşmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik’e teşekkür etti. Başkan Özçelik, grup üyelerine plaket takdim etti.

İlgili Haberler

Alanya Belediyesi, Dere Mahallesi’nin Sulama Suyu Sorununa Neşter Attı

Haberci Editör

Karadağ ve Hancı Kılıçdaroğlu’nu Yalnız Bırakmadı

Haberci Editör

Paşa Özkan “Yok Edeceğim” …

Haberci Editör

Yorum Yap