25.6 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
GüncelHaberci AlanyaKültür Sanat

Alanya Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali Büyük İlgi Gördü

Alanya Belediyesi tarafından bu yıl 22.’si düzenlenen Alanya Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali, 24-26 Mayıs tarihleri arasında coşkulu etkinliklerle gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, “Bir Nefes Alanya” sloganıyla düzenlenen festivalin ardından, katılan vatandaşlara ve emeği geçen ekip arkadaşlarına teşekkür etti.

Kortej Yürüyüşü ve Açılış Töreni

Festival, 24 Mayıs Cuma günü gerçekleştirilen Kortej Yürüyüşü ile başladı. Antalya Büyükşehir Belediye Bandosu, okullar ve çeşitli grupların katılımıyla Atatürk Anıtı’ndan İskele’deki Şelale Meydanı’na kadar süren yürüyüş, renkli görüntülere sahne oldu. Açılış töreninde Akdeniz Vokal Grubu’nun müzik dinletisinin ardından Kaymakam Fatih Ürkmezer ve Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik konuşma yaptı.

Haşim Yetkin’e ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’

Festivalde bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ Eğitimci, Araştırmacı Yazar, Fotoğraf Sanatçısı ve Tarihçi Haşim Yetkin’e verildi. Kaymakam Ürkmezer ve Başkan Özçelik tarafından takdim edilen ödül, Yetkin’in biyografisinin yer aldığı videonun izlenmesiyle duyuruldu. Haşim Yetkin, mutluluğunu dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti.

Macaristan Ulusal Dans Topluluğu’ndan Muhteşem Gösteri

Alanya Kültür Merkezi’nde sahne alan Macaristan Ulusal Dans Topluluğu, zengin repertuarı ve geleneksel kostümleriyle unutulmaz bir gösteri sundu. Karpatların Yankıları isimli performans, izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

İlk Gün Konserleri: DJ Gökhan Sakaltaş ve KÖFN

Festivalin ilk gününde DJ Gökhan Sakaltaş ve KÖFN grubunun konserleri büyük ilgi gördü. Belediye Sarayı arkasındaki konser alanı erken saatlerde dolarken, DJ Sakaltaş ve KÖFN grubu sahne performanslarıyla izleyicileri coşturdu. Başkan Özçelik, KÖFN grubuna Alanya Kilim Dokumasını temsil eden tablo hediye etti.

Tescilli Fıstıklı Limonata Tanıtıldı

Alanya Belediyesi’nin girişimleriyle coğrafi tescil kazanan fıstıklı limonata, festivalde tanıtıldı. Lifos alanında kurulan stantta ziyaretçilere ikram edilen limonata, büyük beğeni topladı. Başkan Özçelik, Alanya’nın kültürel mirasını ve lezzetlerini tanıtmaya devam edeceklerini belirtti.

Tarih ile Sanat İç İçe

Festival kapsamında Alanya’nın simgesi Kızılkule’de ‘Minyatürlerin Gözünden Alanya’ sergisi ve tarihi sarnıçta “Alanya’nın Sanata Yansıması” sergisi açıldı. Sergiler, festival süresince büyük ilgi gördü.

Sergiler Festivale Renk Kattı

Eğitimci ve Fotoğraf Sanatçısı Haşim Yetkin’in hazırladığı “Değere Değer Katanlar”, “Yetmiş Yıllık Sevda Alanya 1954-2024” fotoğraf sergileri ve Alanya’nın tarihi kilimleri, ipek dokumaları ve geçmişten günümüze festival afişlerinin yer aldığı sergiler, vatandaşlar tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Stantlarda Yöresel Ürünler ve Yerel Satıcılar

Festival alanında kurulan stantlarda Alanya’nın yöresel ürünleri, el işçiliğiyle yapılan hediyelik eşyalar sergilendi. Başkan Özçelik, stantları gezerek esnafa hayırlı işler diledi.

Kızılkule ve Tersane’de Senfoni Dinletisi

Festivalde ilk kez tarihi Tersane ve Kızılkule’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçıları mini konserler verdi. Enstrümanların sesi, tarihi yapılarda yankılandı ve büyük beğeni topladı.

İkinci Gün Konseri: Türk-Yunan Dostluğu

Festivalin ikinci gününde DJ Tuense ve Ziynet Sali sahne aldı. Yunanistan’dan gelen Nea Ionia delegasyonu, sahnede Türk ve Yunan bayraklarıyla Ziynet Sali’ye eşlik etti, dostluk vurgusu yapıldı.

Şelale Meydanı’nda Türk ve Dünya Dansları

Üç gün boyunca İskele Şelale Meydanı’nda okullar, yabancı dernekler ve tiyatro grupları çeşitli gösteriler düzenledi. Renkli etkinlikler, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Kardeş Şehirler Festivali

Alanya’nın kardeş şehirlerinden gelen heyetler de festivale katılarak etkinliklere dahil oldular ve Alanya Belediyesi’ni tebrik ettiler.

Yabancılar Meclisi Festivali Dünyaya Tanıttı

Alanya’da yaşayan yerleşik yabancıların oluşturduğu Yabancılar Meclisi, festivalde kurdukları stantta ülkelerine ait ürünleri tanıttılar. Sosyal medya ve yerel gazeteler aracılığıyla Alanya’nın tanıtımına katkı sağladılar.

Festival DJ Suat Ateşdağlı ve Yeni Türkü Konserleriyle Tamamlandı

Festivalin son gününde DJ Suat Ateşdağlı ve efsane grup Yeni Türkü sahne aldı. Başkan Özçelik, konserleri vatandaşlarla birlikte izledi ve şarkılara eşlik etti.

İlklerin Festivali

Belediye Meclisi 1. Başkanvekili ve Belediye Başkanı Danışmanı Abdurrahman Açıkalın, festivalin adını değiştirerek içeriğine kültür ve sanat unsurlarını eklediklerini belirtti. Gelecek yıllarda festivali daha da geliştirmek adına çalışmalara başladıklarını ifade etti.

Başkan Özçelik’in Değerlendirmesi

Başkan Osman Tarık Özçelik, festivalin sıcak, samimi, kültür ve sanat dolu geçtiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. Festivallerin daha da ileriye taşınması için çalışmaların devam edeceğini vurguladı.

İlgili Haberler

2023 Yılı Ulusal Mavi Bayrak Ödül Töreni düzenlendi

Haberci Editör

Antalya Büyükşehir Belediyesi aşevi Hatay’da

Haberci Alanya

CHP Alanya Belediye Başkan Adayı Özçelik: “Biz Çalışmazsak Yoruluruz”

Haberci Editör

Yorum Yap