25.6 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Alanya Kent Konseyi’nden Sokak Hayvanları İçin Kısırlaştırma Çağrısı

Alanya Kent Konseyi Başkanı Nurhan Özcan, sokak hayvanlarının uyutulmasına karşı çıkarak, ulusal bir kısırlaştırma seferberliği başlatılması gerektiğini belirtti.

Uyutma Değil Kısırlaştırma

Alanya Kent Konseyi, Nurhan Özcan başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda sokak hayvanlarına yönelik önemli bir çağrıda bulundu. Başkan Nurhan Özcan, yeni kanun teklifinde yer alan sokak hayvanlarının belirli bir süre sonra uyutulması düşüncesine karşı çıkarak, bunun yerine ulusal bir kısırlaştırma seferberliği başlatılmasını önerdi.

Özcan, sokak hayvanlarının toplanarak uyutulmasının vicdanlara sığmayacak bir düzenleme olduğunu belirtti ve yerel yönetimlerin kısırlaştırma konusunda büyük bir rol oynaması gerektiğini vurguladı.

Yasal Zorunluluklar ve Mevcut Durum

Nurhan Özcan, Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişikliklerle nüfusu 25 binin üzerindeki tüm belediyelere hayvan bakımevi kurma zorunluluğu getirildiğini hatırlattı. 7332 sayılı kanuna göre, nüfusu 75 binin üzerinde olan belediyelerin 31 Aralık 2022’ye kadar sokak hayvanları için bakımevi kurma zorunluluğu bulunmakta. Ancak, 2023 yılı verilerine göre Türkiye’deki 1390 belediyeden sadece 237’sinde bakımevi mevcut.

Alanya Belediyesi’ne Çağrı

Özcan, Alanya Belediyesi’ne seslenerek kısırlaştırma işlemlerini hızlandırmaları gerektiğini ifade etti ve turizm şehri olan Alanya’nın hayvan dostu bir şehir vizyonu ile hareket etmesini önerdi. Hayvanların uyutulması yerine kısırlaştırma ve rehabilitasyon ile takip sistemiyle sorunun çözülebileceğini belirtti. Düzenli aşılama ve kısırlaştırma ile 2-3 yıl içinde bu sorunun ortadan kalkabileceğini söyledi.

Antalya’da Büyük Hayvan Hakları Eylemi

Türkiye’nin dört bir yanında kanun teklifine karşı eylemler düzenlenecek. Antalya’da ise 2 Haziran Pazar günü saat 16:00’da Attalos Heykeli ve Saat Kulesi’nde büyük bir eylem yapılacak. Alanya’dan eyleme katılmak isteyenler için ücretsiz otobüsler kaldırılacak. Katılmak isteyen vatandaşlar 05072455805 numaralı telefona ulaşarak bilgi alabilirler.

Otobüs Kalkış Yerleri ve Saatleri:

  • Alanyum: 11:30
  • Eski Devlet Hastanesi Kavşağı: 11:35
  • Hacet Meydanı: 11:40
  • Başkent Hastanesi: 11:50
  • Hal Kavşağı Çıtırım: 12:00
  • Otobüs Durağı: 12:05
  • Konaklı Saat Kulesi: 12:15
  • Avsallar: 12:30

Hayvan Dostu Bir Şehir Vizyonu

Alanya Kent Konseyi’nin bu önemli çağrısı, sokak hayvanlarının yaşam haklarına saygı duyulmasını ve sürdürülebilir çözümler üretilmesini hedefliyor. Kısırlaştırma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla, sokak hayvanları sorununun insanlık ve hayvan dostluğu çerçevesinde çözülebileceğine inanılıyor.

İlgili Haberler

Açık Kalp Ameliyatı Olan Hastalardan Teşekkür Ziyareti

Haberci Alanya

Trabzonspor’da Rota Yine Efecan …

Haberci Editör

Gazipaşa’da Gençlik ve Fetih Şöleni

Haberci Alanya

Yorum Yap