• Anasayfa
 • Güncel
 • 8. Alanya Dip Temiz Tertemiz Etkinliği Gerçekleştirildi

8. Alanya Dip Temiz Tertemiz Etkinliği Gerçekleştirildi

Alanya Belediyesi ve Alanya Rotary Kulübü tarafından denizlerin temizliğine dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından beri düzenlenen Dip Temiz Tertemiz etkinliğinin bu yıl 8.’si gerçekleştirildi.
23/11/2022

8. Alanya Dip Temiz Tertemiz Etkinliği Gerçekleştirildi – Kızılkule ve Alanya Tersanesi önünde gerçekleştirilen 8. Alanya Dip Temiz Tertemiz Etkinliğine, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Rotary Kulübü Üyeleri, Alanya Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Sevda Çapa, Alanya Surf Team, Suda Arama Kurtarma Derneği (SKUT), Antalya Sea Leon Diving Centre, Dolphin Dive, Alanya Rotarak Üyeleri ve Mavi Bayraklı Tesislerin temsilcileri katıldı. Sıfır atık mavi projesi kapsamında desteklenen bir çalışma ile beraber, denizlerin temizliğine dikkat çekmek için bir farkındalık oluşturma amacı ile 8. kez düzenlenen etkinliğe, yoğun bir katılım gerçekleşti. Etkinlik kapsamında toplam 19 dalgıç ile dip taraması gerçekleştirildi, 38 kg atık açığa çıkarıldı. Alanya Tersanesi önünde ve çevresinde dip taraması yapan ekiplerin deniz dibinden çıkarttıkları atıklar sörfçüler ve Alanya Belediyesi Wasteddin Atık Alım Teknesi yardımı ile toplandı.

HER YIL 6.5 MİLYON ÇÖP BİRİKİYOR

Düzenlenen etkinlik sonucunda Alanya Belediyesi ve Alanya Rotary Kulübü tarafından yapılan ortak açıklamada deniz çöplerinin yüzde 60-80’ini plastik çöplerin oluşturduğu, okyanus ve denizlerde ise yaklaşık 100 ile 150 milyon ton çöpün yüzdüğünün tahmin edildiği belirtildi. Buna her yıl 6,5 milyon ton çöp eklendiği de vurgulandı. Bu sebeple Alanya Belediyesi ve Alanya Rotary Kulübü tarafından uzun yıllardır devam eden dip temiz etkinliği ile deniz içi canlı hayatının devamlılığının sağlanması ve deniz temizliğinin önemine dikkat çekilmek isteniyor. Yapılan açıklamada denizlerde milyonlarca canlının plastik yiyerek açlığa maruz kaldığı ve besin yetersizliğinden öldüğü, plastik yiyen deniz canlılarını ise insanların tüketip vücutlarında toksin madde birikmesine neden olduğu bilgilerine yer verildi.

“ALANYA’DA KENTLİLİK BİLİNCİNİ ÇEVRE ÇALIŞMALARIYLA DESTEKLİYORUZ”

Alanya Rotary Kulübü Dönem Başkanı Dr. Ümit Köse, yaptığı açıklamada Alanya Belediyesi ile Alanya Rotary Kulübü iş birliğinde düzenlenen bu projenin, 15 Mayıs 2016 tarihinden itibaren yapıldığını vurguladı. Köse, “Denizlerimizin ve kıyılarımızın kirlenmesini önlemek, deniz ve çevre kirliliği ile mücadeleyi özendirmek ve halk katılımını sağlamak, gelecek nesillere yaşanabilir bir doğa ve deniz bırakmak ortak amacımızdır. Alanya Rotary Kulübü ve Alanya Belediyesi ile ortaklaşa yaptığımız bu projenin, Alanya’da kentlilik bilincini de arttırdığını düşünüyoruz. Ekolojik dengenin bir parçası olarak bu tür kirliliklerin bizi doğrudan etkilediği bilinciyle hareket ederek bu tür çevreci yaklaşımların çoğaltılması gerektiğine inanıyoruz. Bu projeyi bizimle birlikte gerçekleştiren Alanya Belediye Başkanımız Sayın Adem Murat Yücel’e, projeye katkı sağlayan tüm STK ve platformlara teşekkürlerimizi sunuyoruz.” dedi.

BAŞKAN YÜCEL; “İKLİM KRİZİ İLE MÜCADELEYE DEVAM”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, çevrenin korunmasının bir ayağının da denizlerin korunması olduğunu, bu anlamda Alanya Belediyesi’nin deniz çalışmalarını 7/24 yürüttüğünü söyledi. Başkan Yücel, “Çevrenin korunmasına dair yürütülen çalışmalar da en az çevre temizliği çalışmaları kadar önemlidir. Bu farkındalık etkinliğinde Alanya Rotary Kulübü’ne bu güzel iş birliği için teşekkür ederim. 8.’si düzenlenen etkinliğin devamlılığının sağlanması ve iklim değişikliği çalışmalarımızın temel taşlarından biri olan çevrenin korunmasına dair gerçekleştirilen tüm projelerimizin hayata geçirilmesi noktasında destek sağlayan tüm kurum ve sivil insiyatiflerle çalışmalarımıza aralıksız olarak devam edeceğimizin bilinmesini isterim.” dedi.


Etiketler


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberci Alanya Künye

 • Gizlilik Politikası

  • habercialanya.com tüm hakları saklıdır.
  • Kod, haber, resim, röportaj gibi her türlü içeriğinin tüm telif hakları habercialanya.com’a aittir.
  • habercialanya.com sitesinde yer alan bütün yazılar, materyaller, resimler, ses dosyaları, animasyonlar, videolar, dizayn, tasarım ve düzenlemelerimizin telif hakları 5846 numaralı yasa telif hakları korunmaktadır.
  • Bunlar habercialanya.com’un yazılı izni olmaksızın ticari olarak herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz, değiştirilemez, yayınlanamaz.
  • İzinsiz ve kaynak belirtilmeksizin kopyalama ve kullanımı yapılamaz.
  • habercialanya.com 'daki harici linkler ayrı bir sayfada açılır.
  • Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarları sorumludur.
  • habercialanya.com’da hiçbir bildirim yapmadan, herhangi bir zaman değişikliğe gidebilir. Bu sitedeki bilgilerden kaynaklı hataların hiçbirinden sorumlu değildir.
 • Yetkililer

  • İMTİYAZ SAHİBİ
   Ayhan ÇETİNKAYA
  • GENEL YAYIN YÖNETMENİ
   Evren KURTOĞLU
  • SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ
   Fikri Berker PAKNA
 • İletişim

©  Tüm Hakları saklıdır. Dondurmadan Bilişim Hizmetleri tarafından desteklenmektedir.


Yukarıya git