18.1 C
Alanya
28/02/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYaşam

Alanya Üniversitesi’nde Deprem ve Afet Bilinci Ulu Çınarlarla Yeniden Filizleniyor

Alanya Üniversitesi, 6 Şubat 2023’te 11 ilde yaşanan deprem felaketinde hayatını kaybedenleri anmak ve deprem bilinci oluşturmak amacıyla bir anma programı düzenledi.

Anma törenine, AKUT Alanya Ekip Lideri Dr. Yaşar Yiğit Kaçmaz da katılarak deprem sürecinde arama kurtarma ve sivil toplum kuruluşlarının rolü hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Törende konuşan Alanya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Güner, Türkiye’nin deprem kuşağında bulunduğunu hatırlatarak, toplumun deprem riskine karşı bilinçlendirilmesinin önemine vurgu yaptı. Güner, deprem anında alınacak doğru önlemlerin hayat kurtarıcı olduğunu belirterek, “Ülkemizin deprem kuşağında olduğunu hatırlamalı ve bu bilinçle, özellikle deprem riski yüksek bölgelerde, binaların ve altyapının depreme dayanıklı şekilde tasarlanması ve inşa edilmesi gerekmektedir” dedi. Ayrıca, üniversitelerin toplumu deprem konusunda bilinçlendirmek adına önemli bir role sahip olduğunu vurguladı.

AKUT Alanya Ekip Lideri Dr. Yaşar Yiğit Kaçmaz ise yaptığı konuşmada ülkemizin %96’sının deprem tehlikesine sahip bölgelerde yer aldığını belirterek, %66’sının aktif fay hatları ile kaplı olduğunu ifade etti. Kaçmaz, nüfusun büyük bir kısmının deprem tehlikesine maruz kaldığına dikkat çekti ve sivil toplum kuruluşlarının deprem süreçlerindeki önemine vurgu yaptı.

Anma töreni sonunda Rektör Prof. Dr. Mesut Güner, Dr. Yaşar Yiğit Kaçmaz’a katkılarından dolayı teşekkür etti. Alanya Üniversitesi olarak deprem bilinci ve hazırlık eğitimlerini sürdüreceklerini belirten Güner, bu eğitimlerin toplumun bilinçlendirilmesine önemli katkılar sağlayacağını ifade etti.

İlgili Haberler

BAŞKAN YÜCEL’DEN BÜYÜK ŞÖLENE DAVET

Haberci Editör

Alanya’da Sessiz Gece: 0-0 …

Haberci Editör

Mobil Kuaför depremzedeler için Alanya’da

Haberci Alanya

Yorum Yap