32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
GündemSpor

Türkiye Kupası’nda Yeni Dönem: TFF Açıkladı!

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Türkiye Kupası’nın 2024-2025 sezonundan itibaren geçerli olacak yeni formatını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye Kupası’nda eleme ve final aşamaları tek maç usulüne göre oynanacak. Grup müsabakaları ise 24 takımın katılımıyla gerçekleşecek, 6 takımlı 4 grupta Swiss Sistem’e göre mücadele edilecek.

TFF’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, gelecek sezon Türkiye Kupası’nın Şampiyonlar Ligi’nde uygulanacak olan Swiss Sistem’e geçeceği belirtildi. Eleme ve final aşamalarının tek maç eleme usulüne göre oynanacağı yeni formatta, grup müsabakaları ise 24 takımın katılımıyla 6 takımlı 4 grupta gerçekleşecek.

Açıklamada, mevcut statüdeki eleme turlarında uygulanan seri başı takımın kendi sahasında oynaması kuralının yeni statüde geçerli olmayacağı ifade edildi.

Yeni formata göre, gruplara katılacak 24 takım, lig ve başarı sıralamalarına göre 3 torbaya ayrılacak. Her torbadan 2’şer ekip, 6 takımlı 4 grup oluşturacak. Gruplardaki her takım, A, B ve C torbalarından birer ekip ile toplam 3 maç yapacak. Grup müsabakalarının ardından ilk 2 sırayı alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

Yeni formatla birlikte Türkiye’yi UEFA kupalarında temsil edecek 5 takım doğrudan grup müsabakalarına katılacak, diğer 19 takım ise eleme turları sonrasında gruplara dahil olacak.

Türkiye Kupası’na dair diğer detayların sezon sonunda açıklanacağı belirtiliyor.

İlgili Haberler

Adana’da kara gece: 4-2

Haberci Editör

Bakan Soylu, Serik’te Konuştu:

Haberci Alanya

Başkan Erdem’den Ankara’da Önemli Görüşmeler: Alanya’nın Taleplerini İletti

Haberci Editör

Yorum Yap