32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
GündemHaberci Alanya

Kandemir: Gübreye KDV Çiftçiye Üretimi Bıraktırır

CHP Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, tarımsal üreticinin temel girdilerinden kimyevi gübre ticaretine KDV istisnasının sona erdirilmesine ilişkin hazırlıklara sert tepki gösterdi. Kandemir, bu teklifin yasalaşması durumunda üreticilerin neredeyse üretim yapamaz hale geleceğini belirtti.

Kimyevi Gübre ve Yem Ticaretinde KDV İstisnası

CHP Alanya İlçe Başkanı Bülent Kandemir, 2016 yılında yapılan yasal düzenlemeyle yem ve gübrede KDV’nin sıfıra indirildiğine değinerek şunları söyledi:

“Yemde yüzde 10, gübrede yüzde 20 KDV uygulanması durumunda, KDV mükellefi olmayan çiftçilere bu KDV tutarları doğrudan maliyet artışı olarak yansıyacaktır. Üreticimiz, üretim maliyetlerini karşılayamaz hale gelecektir. Zaten ürettiği ürünün fiyatını belirleyemeyen, bu nedenle komisyoncu, depocu, tüccar grubunun insafına terkedilmiş olan çiftçiler, üretimden kaçınmanın yollarını arayacaktır. Bu da tarımsal üretimde düşüşe ve gıda fiyatlarında artışa neden olacaktır.”

Bakanlara Çağrı

Kandemir, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e çağrıda bulunarak, yem ve gübreye KDV istisnasının devam ettirilmesini istedi.

İlgili Haberler

Alanya’da kaçak içki operasyonu

Haberci Editör

Çavuş lakabıyla bilinen Selahattin Ergin’in Eşi için Mevlüt okutuldu.

Haberci Alanya

Fikri Berker Pakna Yazdı: “BÜTÇE” …

Fikri Berker Pakna

Yorum Yap