19.1 C
Alanya
28/05/2024
Haberci Alanya
GündemHaberci AlanyaSiyasi Gündem

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tur süreci nasıl işleyecek?

Kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 14 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada bu bilgiyi paylaştı. Türkiye, 28 Mayıs tarihinde ikinci tur seçim için sandık başına gidecek.

İkinci turda yarışacak olan adaylar ise Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu. Oy pusulasında Tayyip Erdoğan ilk sırada, Kemal Kılıçdaroğlu ise ikinci sırada yer alacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimine göre, 15 Mayıs tarihinden itibaren adaylar propaganda dönemine girecekler. Bu dönemde adaylar seçim kampanyalarını yürüterek seçmenlere ulaşmaya çalışacaklar.

İtiraz süreleri de belirlendi. 16 Mayıs tarihinde ilçe seçim kurulu kararları ve birleştirme tutanaklarına itiraz süresi sona erecek. İtirazlar, il seçim kurulları tarafından 23.59’a kadar değerlendirilecek. 17 Mayıs tarihinde ise il seçim kurulu kararlarına ve birleştirme tutanaklarına yapılan itirazlar Yüksek Seçim Kurulu’na iletilmeli.

Kesin seçim sonuçları ise 19 Mayıs tarihinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilgili mercilere gönderilecek ve aynı zamanda Resmi Gazete ile duyurulacak.

Ayrıca, yurt dışında oy verme işlemi 20 Mayıs tarihinde başlayacak ve 24 Mayıs tarihinde sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları ise 24 Mayıs’ta başlayacak ve 27 Mayıs saat 18.00’de sona erecek.

Türkiye, 28 Mayıs tarihinde ikinci tur seçim için sandık başına giderek yeni bir Cumhurbaşkanı seçecek.”

İlgili Haberler

ALTİD’de Burhan Sili Yeniden Başkan …

Haberci Editör

Zincirleme Kaza Trafiği Felç Etti

Haberci Editör

Azra Uyar Dünya Şampiyonu …

Haberci Alanya

Yorum Yap