25.6 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
GüncelHaberci Alanya

Öğrencilere Yönelik ‘Sınav Kaygısı’ Semineri Düzenlendi

Alanya Belediyesi, Haziran ayında yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ve Liselere Geçiş Sistemi (LGS) öncesi öğrencilere ‘Sınav Kaygısı ile Baş Etme Yolları’ konusunda bir seminer düzenledi. Seminer, sınav stresini azaltmayı ve öğrencilere başarıya giden yolda yardımcı olmayı hedefledi.

Psikolog Esra Yemez’den Kapsamlı Eğitim

Alanya Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nden Psikolog ve Aile Danışmanı Esra Yemez, Belediye Fahri Gürses Destek Eğitim Kursu ve Payallar Şehit Aybüke Öğretmen Etüt ve Destek Eğitim Kursu’nda eğitim alan öğrencilere yönelik seminerde, sınav kaygısı ile baş etme stratejilerini paylaştı. Talep eden tüm öğrenciler de seminere katılma fırsatı buldu.

Sınav Kaygısıyla Baş Etme Yöntemleri

Seminerde, sınav sürecinin nasıl yönetileceği, başarıya ulaşmada basamak sistemi, ‘hemen şimdi burada’ ilkesi, sınav kaygısının belirtileri ve yönetimi gibi konular ele alındı. Ayrıca, problem çözme becerileri, olumsuz düşünce kalıplarının değiştirilmesi ve kaygıyı yönetme teknikleri üzerinde duruldu. Öğrencilere, sınav günü hazırlığı, konsantrasyon artırma yöntemleri ve sınav anında dikkat edilmesi gerekenler gibi konularda da önemli tavsiyeler verildi.

Uygulamalı ve İnteraktif Eğitim

Psikolog Esra Yemez, stres düzeyini azaltmak için nefes ve gevşeme egzersizleri, imgeleme yöntemi ve kişisel özel alan oluşturma tekniklerini uygulamalı olarak öğretti. Öğrencilerin aktif katılım gösterdiği interaktif uygulamalarla, her öğrencinin yaşadığı sınav kaygısı birebir analiz edilerek çözümler sunuldu.

Birebir Diyaloglar ve Soru-Cevap Bölümü

Seminerin sonunda düzenlenen soru-cevap bölümünde, öğrenciler bireysel olarak Psikolog Esra Yemez ile diyalog kurarak, kendi sınav kaygılarını ve sorunlarını paylaştılar. Her öğrencinin yaşadığı durum ayrı ayrı analiz edilerek, kişiye özel çözümler sağlandı. Bu sayede öğrenciler, sınav kaygısını yönetme konusunda daha bilinçli hale geldiler.

İlgili Haberler

Alanya Belediyesi Tarafından Öğrencilere Çevre Bilinci Aşılanıyor

Haberci Alanya

İHH arama kurtarma Uşak’ta bir araya geldi

Haberci Editör

Fenercioğlu CNN Türk’ün Konuğu Oldu

Haberci Editör

Yorum Yap