32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
GüncelHaberci Alanya

Başkan Özçelik’ten Ruhsat ve Hijyen Uyarısı

Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, ruhsatı olmayan esnafların ruhsat alması gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu. Özçelik, vatandaşları ve esnafları temizlik ve hijyen konularında hassas olmaya davet ederek, “2029-2030 döneminde Alanya’nın yüzde 80’inden fazlasına doğal gaz ulaştırılmış olacak” dedi.

Belediye Encümen Toplantısı

Alanya Belediyesi Haftalık Olağan Encümen Toplantısı, Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı sonunda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Başkan Özçelik, alınan kararların Alanya için hayırlı olmasını dileyerek, gündeme ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Turizm İçin Atıl Yerler Canlandırılıyor

Alanya’nın turizm potansiyelini artırmak amacıyla atıl vaziyette bulunan bölgelerin canlandırılacağını belirten Başkan Özçelik, “Kale’deki Bedesten Çarşısı’nda kullanılmayan bir restoran bölümünü Zaman Tüneli adı altında bir sergi ile ziyaretçilere açtık. Ayrıca, Sedre Av Köşkü projesini tamamlayarak iki ay içinde vatandaşlarımızın ziyaretine açacağız. Tophane’nin restorasyon çalışmalarını da tamamlayarak bölgenin daha çok ziyaretçi çekmesini sağlayacağız” dedi.

Alanya’ya Şehir Disiplini Geliyor

Başkan Özçelik, Alanya’daki tüm esnafların ve vatandaşların isteği olan şehir disiplini konusunda çalışmalara başladıklarını belirtti. “Restoranların, pastanelerin, kafelerin kaldırımlarda kullandıkları bölgelerin sınırlarını belirleyerek, bakkal ve marketlerin dükkan dışında kullanacakları alanları çizimlerle belirleyeceğiz” dedi.

İş Yerlerine Ruhsat Uyarısı

Ruhsatsız iş yerleri hakkında uyarıda bulunan Başkan Özçelik, “Alanya’daki ruhsatsız iş yerlerini tespit ettik ve denetimlerde üçüncü tura başladık. Birinci ve ikinci turlarda sadece tespit yaptık ve birçok esnaf ruhsatlarını aldı. Ancak ruhsat başvurusu yapmayan esnaflar hakkında cezai işlemlere başlayacağız” şeklinde konuştu.

Hijyen Konusunda Sıkı Denetim

Hijyen ve temizlik konularında çok hassas olduğunu belirten Başkan Özçelik, “Zabıta ekiplerimiz, pastane, fırın, restoran, bar ve otel gibi işletmeleri ayda en az bir kez denetleyecek. Hijyen kurallarına uymayan işletmelere karşı kararlıyız ve gerekli denetimleri yapacağız” dedi.

Doğal Gaz Müjdesi

Alanya’ya doğal gaz müjdesi veren Başkan Özçelik, “2029-2030 döneminde Alanya’nın yüzde 80’inden fazlasına doğal gaz ulaştırılmış olacak. Çalışmalar Çıplaklı Mahallesi’nden başlayacak ve Oba Mahallesi ile devam edecek. Yaklaşık 23 bin metre dağıtım hattı oluşturulacak ve 3 bin 300’ün üzerinde konut ve iş yerine doğal gaz verilecek” dedi.

Kurumlarla Ortak Hareket Edilecek

Doğal gaz çalışmaları sırasında şehirdeki diğer hatlar için de planlama yapılacağını belirten Başkan Özçelik, “Telekom ve CK Elektrik ile yaptığımız toplantılarla yatırım dönemlerimizi birleştiriyoruz. Aynı hattan doğal gaz, telekom ve elektrik hatlarını geçireceğiz, ardından asfalt çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

Temizlik Konusunda Duyarlılık Çağrısı

Temizlik konusundaki soruya yanıt veren Başkan Özçelik, “İnsanlarımızın ve esnaflarımızın Alanya’ya değer vermeleri gerektiğini ve hepimizin bu konuda eğitilmemiz gerektiğini unutmuşum. Çöp konteynerlerinin dışına çöp atanlar konusunda duyarlılık göstermeliyiz” dedi.

Teknelere Atık Cezası

Tur teknelerinin denize döktükleri atıklarla ilgili olarak iki tekne çalışanının ve iki teknenin ticaretten men edildiğini belirten Başkan Özçelik, “Denizde atık döken teknelere karşı asla taviz vermiyoruz. Alanya Limanı’ndan uzaklaştırılan teknelerle ilgili kararlılığımız sürecek” dedi.

İlgili Haberler

Aydın’ı Yendik …

Haberci Editör

Oba’da Asfalt Çalışmaları Devam Ediyor

Haberci Editör

MÜSİAD Alanya Ramazan Kolilerini Teslim Etti

Haberci Alanya

Yorum Yap