32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
EkonomiHaberci Alanya

2. El Oto Sektöründe Talep Gücünü Koruyor, Fiyatlar Artış Trendinde

Quick Finans tarafından hazırlanan 2. El Oto Raporu, 2023 yılının ilk 6 ayına dair önemli verileri içeren güncel sayısıyla yayınlandı.

Rapor, sektördeki satış rakamları, fiyat trendleri ve satış hızı değişimleri gibi konuları ele alıyor. SmartIQ iş birliğiyle hazırlanan rapora göre, otomobil fiyatlarındaki hızlı artışa rağmen talep gücü önemli ölçüde devam ediyor.

Quick Finans Genel Müdürü Nihat Karadağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son dönemdeki ekonomik ortam ve tedarik sorunları nedeniyle otomobillerin yatırım aracı olarak daha fazla tercih edildiğini belirtti. Karadağ, “2. El Oto Sektörü’nde satılan araç sayısı, 2023 yılının ilk yarısında geçen yıla göre %11 arttı. Nisan ve Mayıs aylarında seçim döneminin etkisiyle talepte bir gerileme olsa da Kurban Bayramı’nın etkisiyle Haziran ayında tekrar canlanma yaşandı” dedi. Ayrıca Karadağ, önümüzdeki aylarda yapılacak regülasyon düzenlemelerinin bireysel ve ticari kredilerde etkili olmasının beklendiğini ifade etti.

Karadağ ayrıca Quick Finans’ın 2. El Oto Pazarı’nı yakından takip ederek sektöre destek olmaya devam edeceklerini vurguladı. Quick Finans’ın bireysel ve ticari talepleri karşılayarak kredi erişimini kolaylaştırdığını belirten Karadağ, müşterilere en uygun vade ve koşullarda hızlı çözümler sunduklarını söyledi.

Rapora göre, 2. El oto, yatırımcılar için önemli bir araç haline geldi. Karadağ, 2023 yılının ilk 6 ayında temel yatırım araçlarıyla kıyaslandığında 2. El otonun yüksek getiri potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Örneğin, gram altın %46, Euro %41 ve Dolar %38 getiri sağlarken, en çok tercih edilen araçlardan Fiat Egea %52 ve Renault Clio ise %48 getiri sağladı.

Ayrıca raporda, 2. El Araç Sektörü’nde satılan araç sayısının 2023 yılının ilk yarısında geçen yıla göre %11 arttığı bilgisi paylaşıldı. Toplamda 1.900.000 adet aracın el değiştirdiği belirtilen raporda, C segmentinin satışlardaki payının yarısını oluşturduğu görüldü. Ayrıca fiyatların ortalama olarak TL bazında %100, Euro bazında %38 artış gösterdiği ve satış hızının %68 düştüğü ifade edildi.

Raporda verilen bilgilerin, SmartIQ tarafından geçmiş dönem verileri ve piyasa araştırmaları sonucunda hazırlandığı ve taşıtların özelliklerine veya bölgesine göre değişebileceği uyarısı da yer aldı.

İlgili Haberler

Alanyaspor ve Karagümrük’ün Teknik Direktörü Francesco Farioli, Ajax’a Transfer mi Oluyor?

Haberci Editör

7 bin 200 TL’ye Kadar Ödeme Yapılacak

Haberci Editör

Ukraynalı Kadın Sanatçıların Gözünden Alanya: Sanat Sergisi Kızılkule’de Açıldı

Haberci Editör

Yorum Yap