18.1 C
Alanya
28/02/2024
Haberci Alanya
Bölge HaberleriHaberci AlanyaYaşam

Taşdemir’den Gazipaşa İHH Ekibine Kusursuz Eğitim

Gazipaşa-Alanya bölgesinde faaliyet gösteren İHH Arama ve Kurtarma ekipleri, doğada arama ve kurtarma konusundaki eğitimlerine aralıksız devam ediyor.

Son olarak Gazipaşa’da düzenlenen eğitim proğramında, acil yardım ve arama-kurtarma ekibinin temel becerileri pekiştirildi. Eğitimde Gazipaşa İHH Arama ve Kurtarma Sorumluları Süleyman Topsakal ve Yunus Koç görev aldı.

Eğitim çalışmalarını yakından takip etmek amacıyla Alanya İHH Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Adnan Yavuz ve Arama Kurtarma Ekip Sorumlusu Ramazan Başkan da hazır bulundu. Kursa, 25 gönüllünün katılımıyla yoğun ilgi gösterildi ve başarıyla tamamlandı.

Eğitim kapsamında, doğada arama ve kurtarma operasyonları için gerekli temel bilgilerin yanı sıra, kampçılık ve kamp malzemeleri, yürüyüş bilgisi ve tekniği, teknik arama-kurtarma malzemelerinin kullanımı, düğüm teknikleri, emniyet noktalarının oluşturulması, ip iniş teknikleri, tırmanış temel kavramları, doğada ilk yardım uygulamaları, doğa koruma ve çevre bilinci, beslenme ve sıvı alımı gibi konular işlendi.

Eğitim süreci sonunda kursiyerler, başarılarını kanıtlamak adına bir yazılı sınava tabi tutuldu. Kursiyerler, adeta bir yarış içerisine girdi ve başarılı olanlar sertifikalarını almaya hak kazandı.

Alanya İHH Arama ve Kurtarma Sorumlusu Mehmet Taşdemir, yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: “İHH Arama ve Kurtarma olarak, gönüllülerimize 29-30 Temmuz tarihlerinde 2 günlük Dak-1 Doğada Arama ve Kurtarma, 1. Kur teorik ve pratik eğitim verdik. Eğitim sonrasında sınav yaparak başarılı olan gönüllülerimize sertifikaları verilecek. Amacımız, doğada arama ve kurtarma konusunda eğitimli ve donanımlı bir ekip oluşturarak toplumumuza daha iyi hizmet verebilmektir.”

Bu tür eğitimlerin, arama ve kurtarma çalışmalarında etkin bir rol oynamak isteyen gönüllülere önemli katkılar sağladığı ve toplumun güvenliği için önemli bir hizmet sunduğu belirtiliyor.

HABER: Sıtkı ALTUNER

İlgili Haberler

Alanya Belediyesi’nin Kırsal Mahallelerdeki Asfalt Çalışmaları Sürüyor

Haberci Editör

Erasmus Plus Öğrencilerinden Milli Eğitim Müdürüne Ziyaret

Haberci Alanya

Ayhan Çetinkaya yazdı: ‘Bir garip pazar yeri’

Ayhan Çetinkaya

Yorum Yap