32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Bölge HaberleriHaberci Alanya

Kaleiçi Yat Limanı’nda Coşkulu Kabotaj Bayramı Kutlamaları

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Türkiye’nin denizcilik alanındaki egemenliğinin simgesi olarak Kaleiçi Yat Limanı’nda büyük bir coşkuyla kutlandı.

Kabotaj Yasası’nın 98. Yılı Kutlamaları

Türk denizciliğinin mihenk taşlarından biri olan Kabotaj Yasası’nın 98. yılı, Antalya Bölge Liman Başkanlığı ve Deniz Ticaret Odası işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

Protokol ve Vatandaşlardan Yoğun Katılım

Etkinliklere Antalya Valisi Hulusi Şahin, Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Cumhuriyet Başsavcısı Yakup Ali Kahveci, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Tarık Hekimoğlu, İl Emniyet Müdürü Orhan Çevik, Sahil Güvenlik Antalya Grup Komutanı Yarbay Tolga Coşkun, Kamu Kurumlarının Müdürleri, Antalya Bölge Liman Başkanı Alper Keçeli, Antalya Deniz Ticaret Odası Başkanı Ahmet Çetin, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tarihimizde Denizlerin Önemi

Vali Hulusi Şahin, etkinliğin açılış konuşmasında denizlerimizin tarihimizdeki yerine vurgu yaparak, “Bu sular, Türk milletinin 2000 yıllık serüveninde denizcilikle tanıştığı, denizci bir millet olmaya başladığı sulardır” dedi. Şahin, gençlerimize ve evlatlarımıza 1 Temmuz’un önemini iyi anlatmamız gerektiğini belirterek, “Kapitülasyonlar nedeniyle basit bir tekneyi Antalya Limanı’ndan, İzmir Limanı’na getiremeyecek duruma gelmiştik. İstiklal Harbimizin zaferle sonuçlanmasının ardından denizlerdeki haklarımıza kavuştuk. Milli egemenliğimize, bağımsızlığımıza, özgürlüğümüze bağlı kalalım” ifadelerini kullandı.

Denizlerimizin Turizm ve Ticaretteki Rolü

Vali Şahin, Türk turizminin yıl sonu itibariyle altmış milyar dolar hedefine ulaşacağına dikkat çekerek, “Türk ihracatı ikiyüzelli milyar doları geçti. Bu iki rakamın ana unsuru denizlerimizdir. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, vatan kurtarmanın bayramıdır. Akdeniz’e, Ege’ye rahatlıkla çıkıp turizm, ticaret ve diğer tüm haklarımızı kullanabiliyorsak, bunu milli mücadelenin kahraman nesline ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz” dedi.

Renkli Etkinlikler ve Yarışmalar

Vali Şahin’in konuşmasının ardından yüzme yarışı, çıpa çıkartma yarışı ve Fly Board gösterisi düzenlendi. Katılımcılar bu etkinlikleri büyük bir ilgiyle izledi. Yarışmaların sonunda dereceye giren yarışmacılara protokol üyeleri tarafından ödülleri takdim edildi.

İlgili Haberler

669 PERSONEL İLE ALANYA EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ BAYRAMA HAZIR

Haberci Editör

Azra Uyar Dünya Şampiyonu …

Haberci Alanya

Hassa’da Kapalı Pazar Yeri Hizmete Girdi

Haberci Alanya

Yorum Yap