25.6 C
Alanya
17/06/2024
Haberci Alanya
Bölge HaberleriHaberci Alanya

Antalya’daki Teleferik Kazasında Flaş Gelişme: 19 Belediye Çalışanı Soruşturmaya Dahil Edildi

Antalya Konyaaltı’nda 12 Nisan 2024’te meydana gelen ve bir kişinin hayatını kaybettiği, yedi kişinin yaralandığı teleferik kazasına ilişkin soruşturma genişletiliyor.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde ihmalleri tespit edilen 19 Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışanı hakkında soruşturma izni verildi.

Soruşturma Detayları

Kazanın ardından mülkiye müfettişleri tarafından başlatılan tahkikatta, Büyükşehir Belediyesi’nin 19 çalışanının denetim ve gözetim görevlerinde ihmalde bulundukları belirlendi. Bu tespitler üzerine İçişleri Bakanlığı, söz konusu belediye çalışanları hakkında soruşturma izni verdi ve dosyayı Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Başsavcılık, dosyada belirtilen iddialar ve şüphelilerle ilgili inceleme ve araştırmalarını sürdürüyor.

Valilik Açıklaması

Antalya Valiliği 17 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, “Tünektepe teleferik hattında 12.04.2024 tarihinde meydana gelen kaza ile ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı tarafından açılan idari soruşturma neticesinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi görevlilerinden denetim ve gözetim vazifesinin ifasında ihmali görülen 19 şahıs hakkında soruşturma izni verilerek dosya Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmiştir.” ifadelerine yer vermişti.

Kaza ve Adli Süreç

12 Nisan’da Sarısu mevkisindeki teleferik tesisinde meydana gelen kazada, parçalanan kabinden düşen bir kişi hayatını kaybederken, iki çocuk dahil yedi kişi yaralanmıştı. Diğer kabinlerden tahliye edilen 11 kişi kontrol amaçlı hastaneye kaldırılmıştı. Sistemin durması nedeniyle havada asılı kalan 24 kabindeki 174 kişi ise AFAD’ın koordinasyonunda yaklaşık 22,5 saat süren çalışmanın sonunda kurtarılmıştı.

Kazaya ilişkin gözaltına alınan 14 şüpheliden, eski ANET Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ile A.B.S, O.E, S.T. ve S.Y. tutuklanmıştı. Diğer sekiz şüpheli adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, R.T. savcılık tarafından serbest bırakılmıştı. Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen iddianamede, aralarında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün de bulunduğu beşi tutuklu 12 sanık hakkında, “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” ve “trafik güvenliğini taksirle tehlikeye sokma” suçlarından 27 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti. İddianame Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

İlgili Haberler

Antalya Film Forum’a Başvurular Başladı

Haberci Alanya

Davutoğlu, “Kılıçdaroğlu’nun kazanacağına inanıyorum” – VİDEO

Haberci Editör

A Milli Futbol Takımının Milli mesaisi başlıyor

Haberci Alanya

Yorum Yap