32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Büşra Ezgi Duman Yazdı: “Dünya Nezaket Gününde Do Felsefesi”

Bugün telefonuma LC Waikiki bir mesaj gönderdi. Normalde önemsiz gelen bu mesajda dikkat çeken bir reklam vurgusu vardı. Dünya Nezaket gününe özel fırsatlar diyordu. Bu dikkatimi çeken mesajda konu reklam değildi tabi ki ama markayı bu özel günde pazarlama kampanyası oldukça önemli bir ticaret zekasıydı. Sonra oturdum bizim dijital daktiloya ve karalamaya başladım.

Taekwondo, aslında bu nezaket prensibinin de öncü sporlarından biri. Rakibe saygıdan tutun da salona girerken kapının önünde başlar selamlama ritüelleri.

Do sporlarının hepsinde, öne eğilerek karşı tarafı selamlama vardır. Önemli bir nezaket kuralıdır ve göz temasından da kaçınılır.

TAEKWONDO’nun Anlamı

Mantığın dövüş sanatı olarak tabir edebileceğimiz Taekwon-Do,kelime olarak el ve ayakla yapılan vuruşların ilmi,felsefesi anlamına gelir.

Bunu şöyle açıklayabiliriz:
TAE: ayak vuruşları,
KWON: el vuruşları
Do: dövüş sanatının tatbiki esnasındaki izlenilecek yolun ve dövüşün felsefesi değerlerinin genel adıdır.

Kişi istediği kadar esnek ,istediği kadar güçlü el ve ayak vuruşlarına sahip olursa olsun eğer do kurallarını uygulamıyor ve bu sporu sadece dövüş sporu olarak görüyorsa Taekwondocu sıfatı taşıyamaz. Zira taekwondo bir saldırı değil 20 yüzyılı aşkın bir zamandan beri Kore’de bağımsız olarak geliştirilmiş ve uluslararası çağdaş bir nitelik kazanmış olan savunma sporudur.
Taekwondonun başlıca özelliği çıplak el ve ayaklarla rakibe karşı geliştirilen savunma tekniklerini içeren bir müsabaka sporu olmasıdır.

SABIR MİHENK TAŞIDIR

Taekwondocu bu nedenle kendini savunma ve karşıdakini bertaraf etme konusunda eğitimli olduğundan asla kendini ispata kalkışmaz. Çünkü ispatı zaten devletin verdiği diplomadır. Bu nedenle sabırlıdır.
Yeni başlayan bir öğrenciye doğal olarak egzersizler ve disiplin ortamı zor gelebilir. Ancak sıkı ve disiplinli bir çalışma ile sonuca yaklaşılır. Bu sürenin uzunluğu manevi yapısına göre öğrencinin sabır ve dayanıklılığının göstergesi olarak bu vasıfları kazanmasını sağlar.

Başarıya ulaşmak için öğrenci sabırlı ve dayanıklı olmak zorundadır.Bunun başka alternatifi olmadığına göre,başarabilen öğrenci belki farkında olmasa da ,sabır ve dayanıklılık gibi gerçektende insanlığın ihtiyacı olan iki vasfa sahip olmuş olur.

TAEKWONDO NEZAKETLE BAŞLAYIP NEZAKETLE BİTER

Sporcu salona girdiğinden itibaren tüm ciddiyetiyle bayrağı ve hocasını selamlar.Aynı şekilde hocasına onlara eğilerek karşılık verir.Bu disiplin çalışma bitene kadar devam eder.Taekwondocu her zaman adil, tarafsız, haklıdan yana ve vatanperver olarak yetişir.
Evet çeşitli derecelendirmeler vardır sonuçta bir müsabaka sporudur; ama aslolan sporcunun topluma faydalı özgüven sahibi bir birey olmasıdır.

İlgili Haberler

Akaryakıtta Çifte İndirim …

Haberci Editör

Başkan Böcek Alanya’da Coşkuyla Karşılandı

Haberci Editör

ALTSO’dan İstihdama Yönelik Eğitim Hamlesi

Haberci Editör

Yorum Yap