32.5 C
Alanya
20/07/2024
Haberci Alanya
Haberci AlanyaYazarlar

Ayhan Çetinkaya Yazdı: “Neden şimdi Suriyeliler”

Merhaba Haberci Alanya dostları uzun bir aranın ardından gündemi meşgul eden Suriyeli mülteciler konusuna değinmek istedim.

Aslında Alanya gündemi haricinde yazı yazmama kuralımı bu sefer askıya aldım. Malumunuz üzere Türkiye’de milyonlarca Suriyeli mülteci yaşamakta, ve uluslararası anlaşmaların altında imzası olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin de bazı sorumlulukları var. Kimilerine göre bu Suriyeli mülteciler acilen gönderilmeli, kimilerine göre devlet sorumluluğunu bir süre daha yapmalı minvalinde yaşanan tartışmalara girmeyeceğim.

Kayseride bir kaç gün önce yaşanan taciz iddiası ile başlayan bir süreç var. Suriye kökenli insanların evleri taşlandı, araçları yakıldı, bir kaç yerde tartaklamalar meydana geldi. Bu olayların sosyal medyada boy göstermesi sonrasında olaylar güney komşumuzun kuzey tarafına tersten sıçradı. Kurtarıcı Türkiye diye meydanlara dökülen insanlar bu kez Türkler dışarı diye sokaklara indi, bayrakları yaktı, Türk tırları ve araçlarını yakmaya, taşlamaya başladı. Bu kez bizde ki durum biraz daha Suriyeli düşmanlığını körükler hale geldi, bu olaylar sonrasında. Haklı olarak, yıllardır baktığımız, kapılarımızı açtığımız Suriyeliler bize neler yapıyor oldu.

PEKİ ZAMANLAMAYA NE DEMELİ BU BIR OYUN MU?

Son bir kaç günde yaşanan olaylar öncesi 2 ülkenin devlet başkanı Esad ve Erdoğan’ın açıklamalarından saatler sonra sayılabilecek kadar kısa bir süre sonra başlamış olması bazı soru işaretlerini de beraberinde getirmedi değil.

Malumunuz olduğu üzere bir dönem başlayan bürokratlar seviyesinde ki görüşmeler 2 yıl önce tıkanmış, ardından da durmuştu. Geçtiğimiz günlerde Suriye Devlet Başkanı Esad’ın masaya oturmaya hazırız, artık bu işleri konuşmanın zamanı geldi şeklinde açıklamalarına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da olumlu cevap vermesi sonrasında, başlayan olayların zamanlaması manidar. Olayların ikii açıklamanın üzerinden 24 saat geçmeden, milliyetçi hassasiyeti yüksek ve AK Parti’nin en güçlü olduğu şehir olan Kayseri’den başlaması ise oldukça ilginç. 2 ülkenin masaya oturup anlaşması, ülkede ki Suriyeli mültecilerin güvenli şekilde geri dönmeye başlaması bazı ülkelerin yapmak istedikleri oyuna çomak sokmak olduğunu da unutmamak gerekir. Bildiğiniz üzere Türkiye sınırını geçip ülkemize gelen Suriyeli mültecilerin yaklaşık %70 kadarı Arap, %20 kadarı Türkmen ve kalanı ise Süryani, Kürt ve diğer kökenli azınlıklara mensup. Şimdi Kuzey Irak’ta ki fiili devletcik gibi bir oluşumun hemen güney sınırımızda, Suriye’nin kuzeyinde kurulmaya çalışıldığını da sağır sultan biliyor. Geçtiğimiz günlerde bir referandum düzenlenmek istendi zaten, ama Türkiye’nin tavrı bunu şimdilik erteletti. Bu yaşananları düşündüğünüzde Kuzey Suriye’de ki goclerden sonra yaşanan “Demografik Yapı” değişti. Tabii bu referandum o bölgenin gerçek sahiplerinin oy kullanmaması üzerinde ortaya bambaşka sonuçlar çıkması için aceleye getirilmek isteniyor. Bu durumu gören 2 devlet başkanının müzakereleri başlatalım ve bir üst adımdan devam edelim açıklaması üzerine yaşanması kimlerin işine yarar? Birde bu şekilde değerlendirmeniz daha doğrumu olur acaba.
Yıllarca yeter artık gitsen dediğimiz mültecileri en kolay geri gönderme yolu da bu değil mi? Sırtımızda ki bu dertten en az zararla ayrılmak devlet aklı ve devlet yolu ile olur. Yoksa her gördüğümüz sığınmacı, kaçak, Göçmen adına ne dersek diyelim, saldırmak sadece kaos doğurur.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Haberler

BİLİM İNSANLARI, MİMARİDE ÇAĞDAŞ YAKLAŞIMLARI KONUŞTU

Haberci Editör

Başkan Özçelik Kurum Amirleri ve Muhtarlarla Toplantıda Bir Araya Geldi

Haberci Editör

Başhekim Karahan, Kaymakam Ürkmezer’i Ziyaret Etti

Haberci Alanya

Yorum Yap